International workshop on laryngeal surgery, 11. – 12. 4. 2016

International workshop on laryngeal surgery
Ostrava, 11. – 12. 4. 2016

Klinika Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Ostravě a Lékařská fakulta Ostravské univerzity uspořádaly ve dnech 11. – 12. 4. 2016 mezinárodní workshop věnovaný mikrochirurgii hrtanu. Workshopu se zúčastnilo celkem 50 lékařů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a SRN.

Hlavními hosty worshopu byli Prof. Norbert Kleinsasser, Dr. med. Fabian Kraus z ORL kliniky ve Würzburgu, a prof. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. z ORL kliniky v Hradci Králové. Kurz navázal na předešlé úspěšné kurzy mikrochirurgie hrtanu pořádané v letech 2011 a 2013 a i letos přinesl řadu zajímavých diskuzí, názorných operací a některá nové témata.

Tak jako před 3 lety tvořily podstatnou část programu živé přenosy operací z operačního sálu, při kterých byly účastníkům workshopu prezentovány chirurgické postupy u různých hrtanových patologií. Celkem bylo v průběhu dvou dnů operováno 13 pacientů, operace prováděli prof. Kleinsasser, prof. Komínek a MUDr. Zeleník. Kromě několika „jednodušších" diagnóz (jako cysta, polyp, Reinkeho edém) organizátoři připravili k operacím a diskuzi i pacienty s problematickými diagnózami, například pacientku s glotickou insuficienci po transmuskulární chordektomii pro T2 karcinom hlasivky, u které prováděl prof. Kleinsasser endoskopickou medializaci pomoci autologní chrupavky z nosního septa. Dále byla prezentována operace recidivující papilomatózy hlasivek u dětského pacienta pomoci CO2 laseru a augmentace hlasivky autologním tukem. Jako zajímavá byla hodnocena i epiglotopexe s parciální resekci kořene jazyka u pacienta s OSA, u kterého byla při léky navozené spánkové endoskopii zjištěna zapadávající epiglotis. Přímo v přednáškové místnosti byla Dr. Zeleníkem prezentována augmentace hlasivky materiálem Radiesse Voice v lokální anestézii. Operace se přenášely kvalitním zařízením s pohledem zevně na operatéra a pacienta, z mikroskopu a endoskopu a v průběhu komentovaných operací probíhala interaktivní debata mezi operatérem a účastníky workshopu. Kromě operací byla prezentována na kadaveru anatomie hrtanu a přetočení slizničního laloku do oblasti zadní komisury, který lze využít k vykrytí defektu zadní komisury po odstranění patologie z této oblasti, nebo při léčbě zadní glotické stenózy.

Odpolední teoretické bloky prvního dne workshopu se věnovaly léčbě granulomů hlasivek, včetně léčby pomoci botulotoxinu, presbyfonii, léky indukované dysfonii a hrtanovým příčinám obstrukční spánkové apnoe. Druhý odpolední program byl věnován léčbě časných stádií karcinomu hrtanu, endoskopické laserové chirurgii a konceptům dispenzarizace pacientů po operacích. Kromě toho byly diskutovány možnosti a limity výkonů na hlasivkách prováděných ambulantně (office–based).

Účastníci worshopu tak prožili dva velmi intenzivní dny věnované mikrochirurgii hrtanu a komplexní léčbě hlasových poruch. Možností sledovat přenosy moderních operačních postupů na hrtanu přímo z operačního sálu se workshop stal jedinečnou akcí svého druhu pořádanou v ČR. Svou úrovní byl kurs naprosto srovnatelný s nejlepšími kursy, kterých je možné zúčastnit v zahraničí. Účastníci z ČR měli možnost porovnat operační techniky a léčbu hlasových poruch s kolegy ze Slovenska, Polska, Maďarska a SRN. Shodli se, že by pro českou otolaryngologii bylo velmi přínosné podobné workshopy zopakovat a i nadále udržovat krok s úrovní mikrochirurgie hrtanu prováděnou v zahraničí.

Prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA
MUDr. Karol Zeleník, Ph.D.
Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku FN Ostrava

Účastníci workshopu