Screeningový program

Kontakt:
597 374 191

 

Umístění:

Kolonoskopie se provádí na gastroenterologickém pracovišti,
Budova B
Diagnostický komplement, 3. patro


Ordinační doba:
po–pá: 7,00–15,00

Kolorektální screening je založen na:

  • pravidelných testech okultního krvácení do stolice nebo
  • na primární screeningové kolonoskopii.

 

Lidé ve věku 50-54 let by si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS). Tento test je běžně k dostání u praktických lékařů a jeho provedení je zcela nenáročné. Pacient obdrží zkumavku s tyčinkou, na kterou doma odebere vzorek stolice a odnese k vyhodnocení lékaři
Lidé starší 55 let se mohou rozhodnout pro primární screeningovou kolonoskopii, kterou postačí provést jednou za deset let.

 

Screeningové kolonoskopické vyšetření
Vyšetření Vám může zachránit život, aniž byste v budoucnosti museli podstupovat daleko rozsáhlejší chirurgický zákrok. Celá procedura trvá kolem 20 min.

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva, (umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy).

Kolonoskop umožňuje odebrat vzorky tkáně pro další posouzení, a dokáže odstranit nežádoucí polypy (výrůstky, z nichž by se mohl vyvinout zhoubný nádor).

Pokud při vyšetření není odhalen žádný polyp, máte prakticky stoprocentní jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vás během příštích deseti let nepostihne.

Vlastní vyšetření: Do konečníku lékař zavede dlouhou, flexibilní a osvětlenou trubici (kolonoskop), kterou bude pak postupně zavádět dál do Vašeho tračníku. Kolonoskop umožňuje přenášet obraz z vnitřku střeva.

Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musíte být před vyšetřením řádně vyprázdněni. Z těchto důvodů se před vyšetřením ordinují projímadla nebo klyzma.
Patříte do rizikové skupiny nad 55 let, pak byste měli preventivně kolonoskopické vyšetření podstoupit.

×
PředchozíDalší
Načítání