O rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je někdy také označována jako „karcinom děložního hrdla" nebo „cervikální karcinom", na který každoročně zemře 250 tisíc žen na celém světě.

Rizika rakoviny děložního čípku lze poměrně účinně snižovat pravidelnými gynekologickými prohlídkami. Lékař tak dokáže objevit tzv. přednádorové stavy (prekancerózy), které lze velice účinně léčit. Endocervikálních nádory (jsou uloženy mimo dosah stěru sliznice z čípku) je možné pravidelnými gynekologickými vyšetřeními objevit v iniciálním stádiu a toto onemocnění je možné ve více než 95% případů vyléčit.

Důležitá preventivní opatření jsou partnerská stálost nebo důsledné používání prezervativu, protože rakovinu děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papillomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Kromě HPV se na vzniku nádorového onemocnění se podílí řada dalších faktorů, jako je kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu.

 

Lidský papilomavirus (HPV)
Lidské papilomaviry (HPV) jsou nejvýznamnějším příčinným faktorem vzniku karcinomu hrdla děložního, ale i dalších maligních i benigních lézí ženského i mužského genitálu. Zabránění získání této infekce je pak ve svém důsledku primární prevencí všech těchto lézí včetně karcinomu hrdla děložního. Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV. Očkování je jedinou racionální a účinnou primární prevencí infekce HPV. Přenosu a infikování HPV šlo donedávna zabránit pouze sexuální abstinencí a bariérovými kontracepčními pomůckami s vědomím toho, že přenos je možný i při nekoitálních aktivitách. V současnosti jsou komerčně dostupné dvě očkovací látky, které jsou u 13 ti letých dívek hrazeny z veřejného pojištění. Obě vakcíny jsou vyráběny metodami genetického inženýrství, nejedná se tedy o oslabené či mrtvé viry, ale o jejich napodobeniny. Ty obsahují pouze povrchové bílkoviny virů, ale nikoli jejich geny. Vakcíny proti HPV nemohou tedy v žádném případě způsobit onemocnění, proti kterému očkujeme.

Jak ji můžeme předcházet?
1. Pravidelné gynekologické prohlídky
2. Bezpečný sex
3. Očkování proti HPV

×
PředchozíDalší
Načítání