Často kladené otázky

Jak vyšetření probíhá?

Vyšetření prsů se provádí na speciálním rentgenovém přístroji – mamografu. Prs se při vyšetření stlačí mezi podložku a kompresní desku a vyhotoví se snímky, které hodnotí lékař specialista na mamodiagnostiku. V naší Fakultní nemocnici provádíme toto vyšetření na špičkovém přístroji, který umožňuje zobrazit zhoubný nádor již tehdy, když žena nemá žádné potíže a o svém onemocnění nemá ani ponětí. Vyšetření není bolestivé.

Co vzít s sebou?
1. Navštivte svého praktického lékaře či gynekologa, který Vám vypíše žádanku na preventivní mamografické vyšetření, pokud jste toto vyšetření neabsolvovala v posledních dvou letech a je vám více než 45 let.
2. Kartičku zdravotní pojišťovny

Příprava k vyšetření?
Není potřeba žádné přípravy. Jen není před mamografickým vyšetřením vhodné používat tuhé deodoranty a kosmetické přípravky do podpaží a oblasti prsů, které mohou způsobovat falešné obrazy na snímcích.

V jakých případech vyhledat lékaře?
Když se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl. Nemusí automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory. V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.
Když se na bradavce objeví krvavý výtok. Takový výtok nelze přehlédnout. Objevuje se sám od sebe a dělá flíčky na prádle. Když lehce zmáčkneme dvěma prsty bradavku nebo dvorec, což je tmavý kruh kůže okolo bradavky, vytéká tekutiny mnohem více. Tuto tekutinu je třeba otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu, která vynikne především na bílém podkladě. Hnědá nebo dokonce jasně červená barva je jako rozsvícené výstražné světélko. Jde o varování, které se nesmí přehlížet a je nutno okamžitě navštívit lékaře.
Když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.
Když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu. Zčervenání kůže prsu bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také příznakem nádorového onemocnění. Při zánětu, který doprovázen zčervenáním prsu, je prs silně bolestivý. Bolest bývá tak veliká, že si žena nechce nechat na prs ani sáhnout. Je-li prs červený, ale při tom příliš nebolí, jde o závažný příznak, se kterým se chodí bez prodlení k lékaři.
Když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo. Vtažení se podobá dolíčku a je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.
Když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče (ale pozor, samozřejmě není oranžová).
Když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami, je jakoby "olepená" snadno se přilepí k prádlu a je tak křehká, že při jemném škrábnutí krvácí. Nemluvíme teď o krvavém výtoku z bradavky, ale o jemném krvácení z kůže okolo bradavky.

Proč chodit na preventivní mamografické vyšetření?
V ČR je ročně diagnostikováno kolem 5000 nových případů rakoviny prsu. Pravidelné mamografické vyšetřování žen snižuje úmrtnost na rakovinu prsu o 30 až 35%, protože jen včas odhalený zhoubný nádor je dobře léčitelný.

×
PředchozíDalší
Načítání