Psychosociální podpora

 

Dovolte nám, abychom Vás seznámili s intervenční službou ve Fakultní nemocnici Ostrava a možnosti využití této služby. Bohužel i na Oddělení neonatologie se stává, že se slzy radosti a štěstí z narození miminka změní na slzy bolesti, strachu a smutku. Rodiče jsou ve chvíli, kdy je zdravotní stav jejich děťátka ohrožený, velice zranitelní. Jsou to situace, na které se nelze předem připravit. Rodiče jsou zasažení a potřebují pomoc se v nově vzniklé situaci zorientovat.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je rodinám novorozenců v závažném nebo kritickém stavu, tedy sekundárně zasaženým, nabízena služba intervenční péče. Jde o službu zaměřenou na pomoc a podporu příbuzným, v našem případě rodičům, prožívajícím akutní stresovou reakci, způsobenou zhoršením zdravotního stavu děťátka, sdělením nepříznivé diagnózy nebo prognózy. Na Oddělení neonatologie pracují vyškolení zdravotničtí pracovníci – interventi pro poskytování První psychické pomoci.  Také většina dětských sester a lékařů neonatologické JIRP absolvovala kurz pomoci rodičům v těchto nelehkých situacích.

Intervent je člověk, který má na Vás dostatek času. Má ho přesně tolik, kolik jej budete potřebovat. Bude s Vámi, pokud si to budete přát. V případě, že budete mít potřebu být sám, nebude Vás intervent rušit. Intervent doprovází příbuzné v jejich nejtěžších chvílích. Pomáhá orientovat se v prostředí i v situaci. Znovu vysvětluje a přibližuje informace sdělené ošetřujícím lékařem. Edukuje o možném průběhu akutní stresové reakce. Informuje příbuzné o možnostech následné péče. Intervent je tu pro Vás.

Rodičům při jejich největší ztrátě nabízíme možnosti jak si uchovat vzpomínky na své děťátko. Jde o vzpomínkový balíček s fotografií miminka, otiskem nožičky, hračkou, chobotničkou nebo jinými předměty, které mělo děťátko během hospitalizace u sebe. Rodiče mají vždy možnost se přijít s děťátkem rozloučit, pěstovat jej v náručí, okoupat si jej. Během komunikace s rodiči klademe důraz na neutralitu, dostatek informací a svéprávnost každé rodiny učinit vlastní rozhodnutí. Nikoho nesoudíme.

Nebojte se využít přítomnosti interventa v případě krizové situace. Ač je zdravotnický personál vyškolený a vždy se snaží udělat pro rodiče maximum, přece jen disponuje omezeným časem vyplývající z práce v oboru akutní medicíny. Může se tedy stát, že komunikace s Vámi bude rušena neodkladnou prací u dalších pacientů a vy můžete pociťovat nedostatek času.

Dalším typem psychosociální podpory je podpora klinického psychologa, který může rodiče vyslechnout a rozebrat s nimi aktuální situaci.

Rodičům dětí se vzácným onemocněním nebo závažnou diagnózou může pomoci poradenská pracovnice Centra provázení.


Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání