Propuštění dítěte do domácí péče

Narození miminka je pro Vás jistě ten nejkrásnější dar. Pro tuto krásnou událost jste si vybrali naši porodnici, za což Vám děkujeme. Snažíme se, abychom respektovali veškerá Vaše přání a potřeby novorozence.

Velmi diskutovanou otázkou je v dnešní době délka pobytu maminky a dítěte v porodnici. Doporučení České neonatologické společnosti je propuštění 72 hodin po porodu a vychází z dlouhodobých zkušeností vzhledem k možnosti odhalení možných patologických procesů, které mohou vyžadovat léčbu na některé z našich stanic Oddělení neonatologie.

V případě, že chcete svůj pobyt v nemocnici zkrátit, nebojte se zeptat u ranní vizity. Bude-li Vaše miminko spadat do kategorie zralý (narozený mezi 38. - 42. týdnem těhotenství), fyziologický novorozenec bez poruchy adaptace po narození a nebudou-li existovat jiné zdravotní důvody, proč by miminko mělo zůstat v nemocnici, pak je možné propustit Vás i Vaše dítě do domácí péče dříve.

Je žádoucí, když o propuštění Vašeho miminka budete informovat co nejdříve registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost.  Je důležité, aby u Vašeho miminka zhodnotil stav výživy  – kojení,  váhový úbytek či přírůstek, výskyt novorozenecké žloutenky či jiné patologie, která se může objevit po propuštění z porodnice. Po domluvě s lékařem Oddělení neonatologie lze kontaktovat za tímto účelem rovněž pediatra v Ambulanci pro rizikové novorozence Fakultní nemocnice Ostrava a domluvit se na termínu návštěvy s miminkem.

V případě, že by mělo po propuštění miminko problém s kojením, můžete využít bezplatnou službu laktační poradkyně Oddělení neonatologie.

V porodnici jsou u miminka provedena screeningová vyšetření, která budete muset, v případě, že odejdete s miminkem domů dříve, doplnit v termínech uvedených níže:

• odběr tzv. suché kapky krve z patičky na laboratorní screening - provádí praktický lékař pro děti a dorost mezi 48. – 72. hodinou života
  • klinické vyšetření kyčlí (vývojová kyčelní dysplázie)- provádí ortoped na Oddělení ortopedickém do 7 dnů věku dítěte
  • ultrazvukové vyšetření kyčlí (vývojová kyčelní dysplázie) – provádí ortoped na Oddělení ortopedickém do 3 týdnů věku dítěte
  • screening vrozeného zákalu čočky (kongenitální katarakta) – provádí oftalmolog na Oční klinice do 4 týdnů věku dítěte
  • screening sluchu (otoakustické emise) – provádí foniatr na Klinice otorinolaryngologie do 4 týdnů věku dítěte
  • ultrazvukový screening vrozených vad ledvin a vývodných močových cest (nepatří mezi povinná screeningová vyšetření) - provádí lékař Ústavu radiodiagnostiky nejpozději do měsíce věku dítěte

Věříme, že Váš pobyt na našem oddělení byl pro Vás příjemný a v případě očekávání dalšího miminka zvolíte pro porod opět naši nemocnici.

Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz