Screeningová vyšetření

 

20130813_ZER_neonatologie_127Celoplošný screening novorozenců (tj. provádí se ve všech porodnicích).
Jedná se o vyšetření, které slouží k odhalení závažných nemocí u dětí, které je nutno zjistit již v novorozeneckém věku. Tento screening je v České republice upraven legislativně. Mezi tato vyšetření patří odběr suché kapky krve získané z patičky novorozence (= laboratorní screening) v období mezi 48. a 72. hodinou po porodu. Cílem laboratorního screeningu je včasné odhalení závažných metabolických onemocnění, na která nelze přijít jiným způsobem a poté zahájit včas léčbu, která zabrání trvalému postižení takto nemocných dětí. Nejznámějšími zjišťovanými chorobami jsou vrozená hypothyreóza (snížená funkce štítné žlázy), fenylketonurie (závažná metabolická vada ohrožující vývoj nervového systému), kongenitální adrenální hyperplázie (vrozená nedostatečná funkce nadledvin) a cystická fibróza. Dále se standardně na novorozenecké stanici provádějí tato screeningová vyšetření: klinické vyšetření kyčlí ortopedem, screening vrozeného zákalu čočky a vyhledávání novorozenců s vrozenou formou syphilis (z pupečníkové krve).

20130813_ZER_neonatologie_131 Ostatní screeningová vyšetření (neprovádějí se standardně ve všech porodnicích ČR).
Na našem pracovišti Vám „pod jednou střechou“ nabízíme provedení dalších screeningových vyšetření. Všechna tato screeningová vyšetření jsou dobrovolná a bezplatná.

  • ultrazvukové vyšetření kyčlí ortopedem – jeho provedení v porodnici oddálí další návštěvu dítěte u ortopeda až na 6. - 9. týden života dítěte. Pokud není tento ultrazvuk kyčlí proveden po narození v porodnici, je nutno navštívit ortopedickou ambulanci již ve 3 týdnech života.
  • ultrazvukový screening vrozených vad ledvin a vývodných močových cest
  • screening sluchu - cílem screeningu sluchu u novorozenců je včasný záchyt vrozené poruchy sluchu u dětí a zajištění případné následné péče tak, aby se zamezilo opoždění rozvoje řeči a psychomotorického vývoje u těchto dětí. Vyšetření je neinvazivní a nebolestivé.
  • ultrazvuk mozku - v případě instrumentálního porodu (tj. při použití vakuumextraktoru či kleští) provádíme neinvazivní vyšetření mozku ultrazvukem
 

Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání