Manipulace s novorozencem

 

  • Pro správný vývoj novorozence je velmi důležitý způsob manipulace během běžných denních aktivit. Veškerou manipulaci s miminkem je nutné provádět pomalu, plynule a opatrně tak, aby mělo miminko dostatek času vyrovnat se se změnou působení gravitace. Před jakoukoliv manipulací s dítětem je vhodné provést stabilizaci pomocí jemného tlaku na hrudníček se současným přiložením dlaně na hlavičku miminka (iniciální kontakt) a tak připravit miminko na změnu polohy.
  • Pro správný vývoj dítěte je nezbytná rovnoměrná stimulace dítěte z obou stran jeho těla. Jestliže umístění postýlky neumožňuje přístup k děťátku z obou stran, je vhodné měnit v  pravidelných intervalech pozici hlavy a nožiček ležícího miminka v postýlce. Hračky ukládáme v postýlce do zorného pole miminka, tedy do vzdálenosti 20 – 25 cm před obličej, nikoliv za hlavičku děťátka.
  • Matrace v postýlce nemá být bezdůvodně  - nakloněna. Při sklonu matrace bude miminko zapojovat břišní svaly, což není žádoucí. Veškeré polštáře, peřinky nebo polohovací pomůcky, které podkládáme pod tělo miminka, nesmí bránit kontaktu dítěte s matrací, aby mohlo vnímat hranice svého těla.
  • Naši snahou při polohování miminka na záda je udržení ručiček ve středu těla a podložení nožiček tak, aby byl zachován pravý úhel v kyčelním kloubu.
  • Na bříško se miminko polohuje pouze tehdy, je-li pod dohledem dospělé osoby. Poloha na bříšku je doporučována alespoň 7 – 10 x denně po krátkou dobu. V této poloze se musí střídat natočení hlavičky doprava a doleva. Ručičky jsou v této poloze umístěny vedle hlavičky. Vzhledem k tomu, že poloha miminka na bříšku v době spánku souvisí se zvýšeným výskytem syndromu náhlého úmrtí kojence, nikdy neukládáme miminko na bříško ke spánku.
  • V poloze na boku musí být podložena nožička, která je výše, tak, aby zůstala vodorovně s podložkou. Toto podložení zabrání špatnému vývoji kyčelního kloubu. V této poloze musí být zajištěna stabilita miminka, aby se nemohlo samo přetočit na bříško.
  • Při manipulaci s miminkem je důležité dbát na udržení symetrie jeho těla, aby byla brada, hrudní kost a spona stydká v ose. Hlavičku dítěte je nutné polohovat na obě strany, abychom zabránili nežádoucí změně tvaru hlavičky a preferencí jedné ručičky. Pravidelné střídání chování dítěte na obou rukou pečovatele zabrání jednostrannému rozvoji dítěte.
  • Při nošení miminka v náručí je nezbytné udržovat hlavičku výše než zadeček a zabránit záklonu hlavičky. Dostatečná podpora hlavičky dítěte musí být zajištěna při jakékoliv manipulaci. Při přebalování nebo oblékání miminka není žádoucí zvedat nožičky nad úroveň hlavy, ale veškerou manipulaci s dítětem provádět přes polohu na boku. Také zvedání a pokládání novorozence je vhodné provádět přes polohu na boku a v každém okamžiku udržet hlavičku výše než zadeček.
  • Správný vývoj dítěte lze podpořit také vhodným oblečením. To by nemělo omezovat spontánní pohybovou aktivitu miminka.
  • Při neklidu děťátka lze vymezit jeho prostor zavinutím do peřinky. Toto opatření však musí umožňovat volné dýchání miminka a zajistit správnou pozici jeho těla.

Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání