Hygienická péče o novorozence

 

Kůže novorozence je citlivá a jemná. Z tohoto důvodu je vhodná šetrná péče o pokožku.

  • Mázek

Po porodu je provedena pouze nezbytná očista kůže novorozence od krve. Mázek se odstraňuje pouze z rizikových míst (kožní záhyby, oční víčka) a to pomocí přípravku, který je šetrný vůči kůži novorozence. Větší část mázku se na těle ponechává, jelikož brání ztrátám vody přes kůži a tím zajišťuje hydrataci. Mázek tvoří ochranný lipidový film, udržuje kyselé pH kůže a tím zajišťuje antimikrobiální ochranu. Mezi další výhody ponechání mázku na těle dítěte patří udržení tělesné teploty, podpora imunity a antioxidační účinky. Mázek se vstřebá z větší části do 24 hodin, úplně se vstřebá zpravidla do 5 dnů.

 

  • Koupání

Novorozence není nutné koupat denně. Šetrnější pro kůži novorozence je provádět koupel 1 - 2  x za týden, nejlépe bez použití mýdla, ideálně až po vstřebání mázku. Časté koupání a používání kosmetických přípravků může narušit přirozený ochranný film kůže miminka.

Ke koupání by mělo být použito vždy tolik vody, aby bylo ponořeno celé tělíčko miminka, včetně jeho ramínek. Dostatek vody zabrání podchlazení dítěte během koupele. Doporučena je teplota vody 38 °C, teplota prostředí by neměla být nižší než 24 - 25 °C. Celková doba kopání novorozence by neměla trvat déle než 5 minut.  Jestliže se rodiče rozhodnou koupat své dítě denně, měla by být koupel prováděna vždy ve stejný čas, před uložením dítěte ke spánku, aby se u něj podpořilo vybudování spánkového rituálu.  Tento rituál je vhodné odložit až na období po 6 týdnech věku dítěte.

Po koupání je potřeba co nejdříve dítě osušit a obléct nebo zabalit, aby nedošlo k jeho podchlazení.

 

  • Kosmetika pro novorozence

U novorozence a kojence je vhodné používat kosmetiku jen v odůvodněných případech, například u velmi suché nebo podrážděné kůže. Vyhnout bychom se měli používání kosmetiky na obličej děťátka. Naopak pravidelné použití masti na okolí zadečku je žádoucí, neboť může zabránit opruzení. Použitá kosmetika by však neměla být parfémovaná a měla by být nanášena v přiměřeném množství.

 

  • Vlasy

Jestliže se u děťátka vyskytne seborrhoická dermatitida (žlutohnědé šupinky, objevující se v rozsáhlých plochách ve vlasaté části hlavy, popřípadě za ušima), můžeme je uvolnit pomocí dětského nebo salicylového oleje nebo přípravků na bázi močoviny s následným vyčesáním z vlásků.

 

  • Zadeček

Vždy je nutné udržovat v čistotě a suchu plenkovou oblast. Pro miminko je nejšetrnější odstranění zbytků stolice z kůže omytím zadečku pod tekoucí vodou. Vlhké ubrousky mohou kůži miminka nevhodně ochlazovat, proto by mělo být jejich používání omezeno.

 

  • Genitál

U holčiček je potřeba provádět očistu zadečku směrem od genitálu, abychom zabránili nežádoucímu zanesení stolice do genitálu a močových cest s následným rozvojem infekce. Hygiena genitálu holčiček by měla být prováděna důkladně, aby nedošlo v pozdějším věku ke srůstu protilehlých sliznic poševního vchodu, tzv. synechii.

Z důvodu možného poranění se nedoporučuje u chlapců v novorozeneckém a kojeneckém věku uvolňovat předkožku.

 

  • Uši

Zvukovody není nutné čistit denně. Očista se provádí při viditelném nánosu ušního mazu a to pouze v jeho zevní části. K čištění zvukovodů u novorozenců se používá pouze cíp gázy nebo bavlněné plenky. Vatové štětičky jsou pro hygienickou péči zvukovodů zcela nevhodné, jelikož mohou zatlačit ušní maz hlouběji a způsobit obtíže.

 

  • Nos

Stejně jako uši, ani nos není potřeba čistit pravidelně. Pouze při viditelné sekreci z nosu je možné nosík opatrně vyčistit pomocí smotku z gázy.

 

  • Nehty

Stříhání nehtů je vhodné odložit na pozdější dobu. Z důvodu přirostlé kůže k nehtu hrozí poranění s následným rozvojem zánětu.  Je-li to nezbytné, stříhají se nehty na rukou do obloučku vydezinfikovanými nůžkami s tupým koncem.


Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání