Bazální stimulace - klokánkování

Na našem oddělení pracujeme s konceptem Bazální stimulace. Cílem tohoto konceptu je podpora vnímání svého těla a své identity, navázání komunikace se svým okolím, zvládnutí orientace v prostoru a čase a zlepšení funkcí organismu v oblasti psychomotorického vývoje. Tento koncept vychází z poznatků, které plod získal již během nitroděložního života, a to v oblasti somatické, vestibulární a vibrační. Uplatňuje se zejména u novorozenců oddělených od matky ze zdravotního důvodu miminka. 

 

Iniciální dotek

V konceptu bazální stimulace se uplatňuje iniciální dotek. Tímto dotekem dáváme miminku najevo svou přítomnost. S místem iniciálního kontaktu u Vašeho dítěte Vás seznámí ošetřující personál. Je vhodné, abyste se miminka, jakmile přijdete, dlaní vždy dotkli na tomto místě a také se tohoto místa dotkli, když odcházíte. Dotek musí být klidný, provedený celou plochou ruky s mírným tlakem na hlavičku. Stejně tak to provádí i ošetřující a lékařský personál při péči o Vaše dítě. 

 

Klokánkování

Velmi využívaným prvkem Bazální stimulace u nezralých novorozenců je „klokánkování". Jedná se o techniku, při které se miminko oblečené pouze do plenkových kalhotek, položí na nahý hrudník mezi prsa maminky, popřípadě otce. Při klokánkování mají děti stabilnější srdeční rytmus, pravidelněji dýchají, jsou lépe okysličené, tělesná teplota méně kolísá, děti méně pláčou, dělají méně trhavých nekoordinovaných úlekových pohybů. Vnímají váš hlas a tlukot vašeho srdce, čímž dochází k drobným vibracím a tak k povzbuzení vibračního vnímání děťátka. Je vhodné, abyste s vaším dítětem komunikovali tak, jak tomu bylo v době těhotenství (maminky čtou, zpívají a povídají svým miminkům). Klokánkování je metoda, která přibližuje maminky k jejich nedonošeným nebo příliš malým dětem. Určitě se jí nemusíte bát, po celou dobu bude vaše miminko sledováno nejen sestřičkou, ale i monitorem. Klokánkování může trvat různě dlouho, jeho délka se odvíjí především od zdravotního stavu novorozence.  Doporučená minimální doba klokánkování je 60 minut. 

 

Polohování 

K polohování novorozence využíváme různé pomůcky (Neobed pelíšky, podkovy, dekuby, deky, ruce ZAKY), které umožňují dítěti vnímání svého těla a navozují mu pocit bezpečí a uvolnění, který mělo již v děloze. Nejčastěji děti ukládáme do polohy „hnízdo" tak, aby polohovací pomůcky mapovaly obrys těla. Každý inkubátor je rovněž překryt textilií, která miminku dodává dostatek temna a izolace od okolí.

 

Koupel

Další využívanou metodou je zklidňující a povzbuzující koupel. Celková zklidňující koupel se provádí otíráním kůže ve směru růstu chloupků na těle i na končetinách směrem od hlavičky a slouží k celkovému uvolnění organismu.

Opačným typem koupele je povzbuzující koupel, která se provádí u dětí, u kterých potřebujeme zvýšit jejich aktivitu. Provádí se otíráním kůže proti směru růstu chloupků směrem k hlavičce.

Pokud to zdravotní stav vašeho děťátka vyžaduje, používáme masáže napomáhající ke stimulaci dýchání. 


Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání