Laboratorní příručka


Urea_dU
Synonymum: Močovina_odpady v moči
Jednotky: mmol/d
Princip stanovení: fotometrie s GMD, Atellica CH 930, Siemens
Standardní operační postup: SOPV-OKB-013


Odběr:
Odebíraný vzorek: Moč
Doporučený odběr do: Sklo nebo plast bez úpravy
Stabilta vzorků:
Stabilita při 2 - 8 °C: 4 d

Provádíme:
Příjem vzorků pro rutinu: Denně
Odezva rutinní: Do 4 hodin
Příjem vzorků pro statim: Denně, 24 hodin
Odezva na statim: Do 1 hod. od doručení

Vyšetření provádí: Úsek automatizované analýzy OKB


Referenční a interpretační meze:
Věk od do Dolní ref. mez Horní ref. mez Jednotka Další údaje
0D 1T 2,5 3,3 mmol/d
1T 1M 11D 10,0 17,0 mmol/d
1M 11D 1R 33,0 67,0 mmol/d
1R 15R 67,0 333,0 mmol/d
15R 99R+ 167,0 583,0 mmol/d

Zdroj referenčních hodnot: Masopust J. Klinická biochemie. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření.



Pokyny k odběru:
Pro vyšetření je nutné dodat vzorek sbírané moči a specifikovat parametry diurézy (objem a čas).
Upozornění pro odběr:
Pokud moč sbírá pacient bez dozoru zdravotnického personálu (ambulantní vyšetření), dodává se do laboratoře celý objem v původní sběrné nádobě. Z lůžkových oddělení lze dodat vzorek sbírané moče po změření (objem s přesností na 10 ml, u velmi malých dětí s přesností na 1 ml) a důkladném promíchání. Moč sbírejte do plastových sběrných lahví určených jen pro tento účel, bez konzervačních přísad. Vhodné je současné stanovení kreatininu pro posouzení správnosti sběru moče. Na průvodku vyznačte přesně dobu sběru moče, u lůžkových oddělení též objem. Podrobný návod pro pacienty viz Pokyny: "Sběr moče".


Pokyny pro oddělení:
Sběr tekutin pro bilanční studie

Pokyny pro pacienty:
Návod: odběr krve (pacient)

Klinické informace :

Charakteristika

Urea je u savců konečným produktem odbourávání bílkovinného dusíku (-NH2 skupiny aminokyselin), patří mezi odpadní produkty metabolismu. Amoniak, který se uvolňuje při odbourávání aminokyselin, je toxický zvláště pro mozek. Proto je NH2 skupina dopravována různými transportními mechanismy (ve formě glutaminu nebo alaninu) do jater nebo ledvin. V játrech je ”detoxikována” tvorbou urey (močovinový cyklus), aby tak mohla být vyloučena z organismu. Dusík urey představuje asi 80 % celkového dusíku ztráceného močí-tohoto faktu se využívá při výpočtu tzv. dusíkové bilance.

Urea se vyznačuje vysokou difuzibilitou. Prochází přes všechny membrány difuzí, bez nosiče, podle osmotického gradientu. Proto je její koncentrace ve vodě krevní plazmy i ve vodě intracelulární tekutiny shodná. Koncentrace močoviny se stanovuje v různých biologických matricích.

Vylučována je převážně ledvinami-po filtraci krve v ledvinách přechází urea bez omezení do primární moči. Zpětná resorpce probíhá pasivním transportem z tubulů do intersticia a do krve tak rychle, aby bylo v každém místě proximálního tubulu dosaženo rovnováhy mezi tubulární tekutinou, peritubulárním prostorem a krví. 90 % urey se vylučuje ledvinami (po glomerulární filtraci se zpětně resorbuje 40-70 %), 10 % je vyloučeno trávicím traktem a kůží. Část urey, která se dostane do trávicího traktu, je metabolizována střevními bakteriemi obsahujícími ureázu na CO2 a NH3. Vzniklý amoniak se vstřebává do krve a je portálním oběhem transportován do jater.

Hladina urey v séru závisí na věku (nižší u dětí-pozitivní dusíková bilance díky růstu) i na pohlaví (vyšší u mužů). Po 40. roce života se koncentrace pozvolna zvyšuje. Vykazuje cirkadiánní variace, mezi 8. ‑ 14. hodinou se mohou hodnoty lišit o 20 %, rozdíly ze dne na den mohou být 15 ‑ 21 %. Terapeutické podávání velkých dávek steroidních hormonů (glukokortikoidy zvyšují odbourávání aminokyselin) nebo intenzivní trénink sportovců vede ke zvýšené syntéze urey. Snížené koncentrace jsou fyziologické v těhotenství. Důvodem jsou jednak zvýšené ztráty urey močí, způsobené zvýšenou glomerulární filtrací, jednak pozitivní dusíková bilance při výstavbě bílkovin plodu. Koncentrace klesá při redukci svalové hmoty. Tělesná poloha koncentraci urey neovlivňuje.

 

Indikace v krvi

-        diferenciální diagnostika renálních funkcí a stavu hydratace

-        stanovení bilance dusíku a hodnocení nutrice u pacientů s katabolismem proteinů

-        diagnostika krvácení do horní části GIT

-        diferenciální diagnostika poruchy vědomí (uremie)

-        doplňkový ukazatel jaterního selhání (dysbalance ureosyntetického cyklu)

-        použití pro výpočtové vztahy odvozených renálních parametrů (frakční exkrece, koncentrační indexy)

 

Indikace v moči

-        diferenciální diagnostika renálního a prerenálního selhání ledvin

-        hodnocení stupně katabolismu proteinů

 

Výpovědní hodnota

↑ Zvýšená koncentrace urey v séru/plazmě

-        zvýšené odbourávání proteinů (exogenních nebo endogenních) - hladovění, infekce, horečka, krvácení do trávicího ústrojí, rozsáhlé pohmožděniny, transfúzní příhody, sepse, pooperační stavy, generalizované zhoubné novotvary, podání kortikoidů; (hodnoty bývají v rozmezí 16-20 mmol/L)

-        akutní ledvinová nedostatečnost různé etiologie (více než 10 mmol/L, většinou 20-50 mmol/L), u akutního selhání je denní nárůst koncentrace asi o 10 mmol/L

-        chronická glomerulonefritida, pyelonefritida aj. chronické renální onemocnění

-        obstrukce močových cest, např. nádorem

-        snížení prokrvení ledvin pro hypovolemii (př. dehydratace, srdeční nedostatečnost)

 

↓ Snížená koncentrace urey v séru/plazmě

-        porucha syntézy urey (při sníženém příjmu bílkovin v potravě, deficitu některého z enzymů ureosyntetického cyklu nebo v terminálním stadiu onemocnění jater)

-        zvýšené ztráty močí

-        nízké koncentrace urey v krvi, způsobené genetickou poruchou některého z enzymů ureosyntetického cyklu nebo vážným poškozením jater, vedou k hyperamonemii.

 

Zdroje

Jabor, Antonín. Principy interpretace laboratorních testů. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2020. s. 436. ISBN 978-80-271-1272-2.

Autorský kolektiv. Encyklopedie laboratorní medicíny pro klinickou praxi – verze 12. Pardubice: SEKK. [prosinec 2014].

Masopust J. Klinická biochemie, požadování a hodnocení biochemických vyšetření, I. díl., s. 74. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum; 1996. ISBN 80-7184-649-3.

 

 

×
PředchozíDalší
Načítání