Laboratorní příručka


Renin (bazální)_P
Jednotky: ng/L
Princip stanovení: CLIA nekompetitivní; iSYS, IDS

Odhad relativní nejistoty: 8,9 % (cílová hodnota 53,5 ng/l)

Odběr:
Odebíraný vzorek: Krev
Doporučený odběr do: Plast, K3EDTA (Sarstedt, červený uzávěr)
Stabilta vzorků:
Stabilita při -20 °C: 30 d

Provádíme:
Příjem vzorků pro rutinu: Pondělí až pátek
Odezva rutinní: Do týdne

Vyšetření provádí: Úsek speciálních metod OKB


Referenční a interpretační meze:
Věk od do Dolní ref. mez Horní ref. mez Jednotka Další údaje
0D 4D 6,2 351,8 ng/l
5D 1T 5,6 107,5 ng/l
1T 1D 3M 9,3 61,9 ng/l
3M 1D 1R 9,9 86,7 ng/l
1R 1D 3R 12,7 55,9 ng/l
3R 1D 5R 15,8 52,9 ng/l
5R 1D 7R 9,5 60,5 ng/l
7R 1D 11R 8,9 61,4 ng/l
7R 1D 15R 8,3 62,8 ng/l
15R 1D 18R 8,3 43,4 ng/l
18R 1D 99R+ 2,5 35,8 ng/l

Zdroj referenčních hodnot: 1) Dospělí (18-99 let): Příbalový leták IDS iSYS Direct Renin (odběr vleže)
2) Děti a mladiství (do 18 let): KRÜGER C., RAUH M. a DÖRR HG. Immunoreactive renin concentrations in healthy children from birth to adolescence. Clin Chim Acta. 1998 Jun 8(274(1), 15-27.



Pokyny k odběru:
Vyšetření musí být provedeno z plazmy EDTA.

Před odběrem je nutné vysadit na nejméně 1 týden léky ovlivňující RAAS (diuretika, beta blokátory a další). Pacient by měl dodržet standardní příjem Na+ a K+ a vyloučit ze stravy lékořicové výrobky.

Odběr se provádí za 2 hodiny po probuzení (mezi 7:00 a 10:00). Při hospitalizaci je nutné, aby pacient setrval v poloze vleže/vsedě min. 30 min, nejlépe 2 hodiny. U ambulantních pacientů se provádí odběr vsedě po minimálně 30 minutovém klidu bez změny polohy.

Je-li prováděn odběr reninu a aldosternu po zátěži (Renin_P zátěž a Aldo_P zátěž), je potřeba, aby byl odběr proveden po minimálně 30 minutách chůze nebo stání. Zátěž je možno nahradit farmakologicky (např. pomocí diuretik)

Pokyny k preanalytice:
Aby se zabránilo aktivaci RAAS chladem, musí být vzorky odebrány, uchovány a centrifugovány při pokojové teplotě!!!
Nelze-li doručit vzorek plné krve do 1 hodiny od odběru, je nutno centrifugovat v nechlazené centrifuze 1000-1500g/10-15 min a odseparovat plazmu. Vzorky plazmy po centrifugaci musí být uchovány při teplotě <-20 °C.



Pokyny pro pacienty:
Návod: odběr krve (pacient)

Klinické informace :

Charakteristika

Proteolytický enzym renin je syntetizován juxtaglomerulárními buňkami ledvin jako prorenin a je ukládán jako prorenin a renin. Je vylučován jako reakce na fyziologické stimuly jako snížený krevní objem, snížený krevní tlak a úbytek sodíku. Je základní a určující komponentou renin-angiotenzinové kaskády. Katalyzuje tvorbu angiotenzinu I proteolytickým štěpením angiotenzinogenu syntetizovaného v játrech. Systém renin-angiotensin-aldosteron (RAAS) hraje hlavní roli v homeostáze vody a rovnováze elektrolytů a v regulaci krevního tlaku.

Renin je enzym (peptidáza) o velikosti 45 kDa a má i přímý vazokonstrikční účinek. Fyziologickou funkcí RAAS je udržování efektivního cirkulujícího objemu, zvýšení krevního tlaku a obnovení perfuze ledvin.

Hlavními stimuly pro uvolnění reninu jsou:

1. Pokles krevního tlaku ve vas afferens (zprostředkováno baroreceptory v cévní stěně)

2. Zvýšená nálož Na a Cl v moči v oblasti Henleovy kličky/distálního tubulu (zprostředkováno macula densa)

3. Sympatoadrenální systém

4. Vzestup koncentrace K+ v krevní plazmě

Inhibiční vlivy zahrnují aldosteron a angiotensin II (negativní zpětná vazba), natriuretické peptidy a normalizaci perfuze ledviny (vzestupTk).

Plazmatická koncentrace reninu podléhá diurnální variaci s maximem kolem 4.-6. hodiny ranní, s minimem o půlnoci. Je výrazně ovlivněna polohou při odběru (zvýšení ve stoje), obsahem sodíku v dietě (zvýšený příjem Na+ stimuluje sekreci) a kalémií

 

Indikace

-       diagnostika endokrinopatií (poruchy osy RAAS, hyper/hypoaldosteronismus)

-       diferenciální diagnostika sekundární hypertenze a poruch vodno-solní homeostázy

-       indikace spolu s vyšetřením aldosteronu

-       diagnostika hypokalemie, hypertenze, edémových stavů, kontrola léčby ACE inhibitory, srdeční selhání

 

 

Výpovědní hodnota

Snížené hodnoty

U primárního hyperaldosteronismu, kongenitální hyperplazie nadledvin, při léčbě beta blokátory, centrálně působícími antihypertenzivy, nesteroidními antirevmatiky, při užívání hormonální antikoncepce, nadbytkem sodíku, postižením ledvin, v pokročilém věku.

 

Zvýšené hodnoty

U sekundárního hyperaldosteronismu, Addisonovy choroby, při chronickém selhání ledvin, při léčbě diuretiky, kalium šetřícími diuretiky, ACE inhibitory, sartany, blokátory kalciového kanálu, při restrikci sodíku, u renovaskulární hypertence, maligní hypertenze, během gravidity.

 

Pro screening poruch osy RAAS se využívá poměr aldosteron/renin (ARR). Odběr pro vyšetření obou analytů je nutné provést ve stejném čase a za stejných podmínek (poloha, dieta, vysazení farmakoterapie).

Primární hyperaldosteronismus

Klinicky se nejčastěji manifestuje farmakorezistentní hypertenzí, hypokalémie je méně častá (37 %).

Podle guidelines Endokrinologické společnosti (The Endocrine Society) se doporučuje vyšetřit  ARR u všech pacientů s hypertenzí nad 160/110 mmHg, nebo při rezistenci na terapii (>3 antihypertenziva), dále u pacientů s pozitivní rodinnou anamnézou (kardiovaskulární příhody nebo hypertenze před 40. rokem života) a u hypertenze s hypokalemií. Diagnostický cutt off indexu ARR pro primární hyperaldosteronizmus je 100 pmol/ng. Diagnózu podporuje současně zjištená koncentrace aldosteronu nad 300 pmol/L.

 

Zdroje

Jameson, J.L. et al.: Harrison´s Endocrinology, McGraw Hill, 2006

.

Funder J.W., Carey R.M., Fardella C. et al.: Case Detection, diagnosis and treatment of patients with primary aldosteronism: An Endocrine Society Practical Guideline, J Clin Endocrinol Metab, 2008.

Rossi G.P., Barisa M., Belfiore A. et al.: The aldosterone-renin ratio based on the plasma renin activity and the direct renin assay for diagnosing aldosterone-producing adenoma, J Hypertens., 2010

.

The Task Force for the management of arterial hypertension of the European Society of Hypertension (ESH) and of the European Society of Cardiology (ESC): ESH/ESC Guidelines for the management of arterial hypertension, European Heart Journal, 2013.

 

 

 

 

 

 

 

×
PředchozíDalší
Načítání