Laboratorní příručka


CEA_S/P
Synonymum: Karcinoembryonální antigen
Jednotky: µg/L
Princip stanovení: CLIA, Atellica IM 1300, Siemens
Standardní operační postup: SOPV-OKB-098

Odhad relativní nejistoty: Rozšířená kombinovaná:
12,4 % pro úroveň koncentrací cca 2,6 µg/L
10,9 % pro úroveň koncentrací cca 37,9 µg/L

Odběr:
Odebíraný vzorek: Krev
Doporučený odběr do: Plast, gel, aktivátor srážení (Sarstedt, hnědý uzávěr)
Stabilta vzorků:
Stabilita při 20 - 25 °C : 8 h
Stabilita při 2 - 8 °C: 2 d
Stabilita při -20 °C: 12 týden

Provádíme:
Příjem vzorků pro rutinu: Pondělí až pátek
Odezva rutinní: V den doručení

Vyšetření provádí: Úsek automatizované analýzy OKB


Referenční a interpretační meze:
Věk od do Dolní ref. mez Horní ref. mez Jednotka Další údaje
0D 99R+ <5 µg/l

Zdroj referenčních hodnot: Příbalový leták Siemens Atellica



Pokyny k odběru:
Doporučen ranní odběr (6 - 8 hod), nalačno.


Pokyny pro oddělení:
Odběr žilní krve vakuovým systémem
Odběr žilní krve - zdroje chyb
Doporučené množství plné krve prim. vzorku

Pokyny pro pacienty:
Návod: odběr krve (pacient)

Klinické informace :

Charakteristika

Karcinoembryonální antigen (CEA) zahrnuje heterogenní skupinu glykoproteinů s hmotností od 175 000 do 200 000 (z důvodu obsahu rozlišných uhlohydrátů a aminokyselin). Jeho biologická funkce není dobře definována, ale může mít roli v rozpoznávání mezi buňkami, regulaci imunitní odezvy a při metastázích kolorektálního karcinomu. Název je odvozen od dřívější domněnky, že CEA se vyskytuje pouze u gastrointestinálních karcinomů a v trávicím traktu plodu. Od té doby byly zvýšené hladiny objeveny u četných zhoubných i nezhoubných stavů gastrointestinálního traktu i na jiných místech. Patří sem různé choroby jater, zánětlivá poranění, zejména gastrointestinálního traktu, infekce, traumata, infarkt, kolagen vaskulární onemocnění, poškození ledvin a kouření (současné i minulé). CEA se v nízkých koncentracích vyskytuje rovněž v normální tkáni tlustého střeva a v jiných tkáních. Hodnoty CEA v séru zdravých dospělých jedinců jsou nižší než 5 µg/L. I když pětinásobné zvýšení koncentrace CEA v séru oproti normální hodnotě obyčejně signalizuje zhoubný nádor, hodnoty vyskytující se u zhoubných i nezhoubných stavů se můžou značně překrývat, což vylučuje použití CEA pro screening existence zhoubného nádoru. Význam měření CEA naopak tkví v monitorování a hodnocení stavu pacienta a ve stanovení prognózy vývoje onemocnění.

 

Indikace

CEA je heterogenní glykoprotein produkovaný GIT i jinými místy za maligních i benigních podmínek. Jsou to zejména jaterní onemocnění zánětlivé léze, infekce, trauma, renální onemocnění, kolagenózy, kouření atd. Koncentrace dosahované při benigních a maligních onemocněních se překrývají, CEA proto nelze použít pro screening malignit, ale pouze pro monitorování léčby, zjištění stavu nebo prognózy, a to nejlépe v kombinaci s dalším orgánově specifičtějším a/nebo proliferativním markerem. Nejpropracovanější je sledování terapie u kolorektálních karcinomů. U pacientů po kompletní resekci kolorektálního karcinomu dochází k poklesu do oblasti normálních hodnot asi za 4–6 týdnů.

 

Výpovědní hodnota

Hladina CEA při diagnostice kolorektálního karcinomu (CRC) koreluje s prognózou. Zvýšené hodnoty CEA v séru před operací předpovídají zvýšené riziko recidivy nebo hepatických metastáz. Místo výskytu primárního karcinomu může ovlivnit interpretaci zvýšené hladiny CEA: při karcinomech tlustého střeva vysoká koncentrace CEA znamená špatnou prognózu, ale u rektálního karcinomu tomu tak nutně nemusí být. Navíc, monitorování hladin CEA v průběhu chemoterapie před operací může být prospěšné a nulové snížení koncentrace CEA během předoperativní radioterapie obyčejně signalizuje existence nádoru mimo ozařovaného místa a horší prognózu. Zvýšení CEA před operací rovněž nepřímo koreluje s odhadovanou střední dobou recidivy a přímo koreluje se stadiem karcinomu, s tloušťkou a diferenciací pacientů s CRC při diagnostice. Koncentrace CEA v séru ale není vždy zvýšená u jedinců se slabě diferencovanými CRC, které produkují méně CEA, ale jsou agresivnější než středně nebo zcela diferencované karcinomy. Rostoucí koncentrace CEA se považuje za nejpřesnější ukazatel recidivy CRC. Po úplné resekci CRC hladina CEA klesá na normální úroveň téměř u všech pacientů, a to obyčejně do 4 až 6 týdnů od operace. Pokud se po operaci koncentrace CEA nesnižuje, může to znamenat neúplnou resekci. Naopak nárůst koncentrace CEA může předcházet recidivu CRC v průměru 4 až 6 měsíců před tím, něž je onemocnění klinicky zjevné, a to asi ve dvou třetinách případů.

 

Nenádorová onemocnění

Koncentrace většinou nepřesahují 4násobek horní referenční meze.

Častá je elevace u zánětlivých hepatopatií, alkoholické cirhózy, pankreatitidy, nespecifických střevních zánětů a divertikulitidy a dále u zánětů plic.

 

 

Zdroj

www.enclabmed.cz

Doporučení ČSKB ČLS JEP k využití nádorových markerů v klinické praxi, 2008.

 

×
PředchozíDalší
Načítání