Laboratorní příručka


Kadmium_dU
Jednotky: µmol/d
Princip stanovení: AAS
Standardní operační postup: SOPV-OKB-140


Odběr:
Odebíraný vzorek: Moč
Doporučený odběr do: Plast, kalibrovaná zkumavka na moč, žlutý uzávěr
Stabilta vzorků:
Stabilita při 20 - 25 °C : 1 d
Stabilita při 2 - 8 °C: 1 týden
Stabilita při -20 °C: 1 r

Provádíme:
Příjem vzorků pro rutinu: Pondělí až pátek
Odezva rutinní: Do týdne

Vyšetření provádí: Úsek speciálních metod OKB


Referenční a interpretační meze:
Věk od do Dolní ref. mez Horní ref. mez Jednotka Další údaje
0D 99R+ <0,9 µmol/d

Zdroj referenčních hodnot: Carl A. Burtis, Tietz Textbook of Clinical chemistry and molecular diagnostics.






Pokyny pro pacienty:
Návod: Sběr moče (pacient)

Klinické informace :

Důležitou indikací pro stanovení hladiny Cd ve sbírané moči je akutní intoxikace po požití nebo inhalaci a chronická expozice.

Akutní otrava kadmiem se projevuje nevolností, křečemi, intenzivním sliněním, při expozici parami poruchami dýchání, kašlem, bolestmi hlavy, závratěmi. Hlavními zdravotními projevy při delší expozici jsou kromě poškození ledvin a jater také osteoporóza, anémie, odvápnění kostí, vede k chronickému emfyzému (rozedma plic), zvyšuje se i riziko srdečních a cévních onemocnění a riziko poškození reprodukčních orgánů. Nejzávažnější je karcinogenní působení – chromozomální změny, výskyt malformací plodu, karcinom prostaty, trávicího traktu a plic po prašné expozici.

Hlavními zdravotními projevy při delší (chronické) expozici jsou kromě poškození ledvin (vede až k selhání) a jater také osteoporóza, odvápnění kostí, kulhání, otoky kloubů, výskyt patologických fraktur, anémie, vede k chronickému emfyzému (rozedma plic), zvyšuje se i riziko srdečních a cévních onemocnění a riziko poškození reprodukčních orgánů (snížená produkce spermatu). Nejzávažnější je karcinogenní působení – chromozomální změny, výskyt malformací plodu, karcinom prostaty, trávicího traktu a plic po prašné expozici.

 

×
PředchozíDalší
Načítání