Laboratorní příručka

C-08 Odběr vzorku

 

 

Požadavky týkající se zajištění odběru biologického materiálu pro jednotlivá konkrétní vyšetření jsou uvedeny v rámci Seznamu vyšetření ÚLM u každého z nich.

Je povinností lékaře nebo pracovníka pověřeného odběrem biologického materiálu, poučit pacienta o přípravě před odběrem.

Podrobné informace a pokyny pro pacienty a oddělení viz  LP-G-01 Pokyny pro pacienty a spolupracující oddělení.

 

Základní obecné pokyny k odběru vzorku krve lze charakterizovat takto:

Při odběru musí být ověřena totožnost pacienta, kterému je odebírán primární vzorek a pracovník provádějící odběr musí ověřit, že byly splněny požadavky pro odběr na požadované vyšetření (stav na lačno, podávání léků, provedení odběru v určitý čas apod.).

 

Odběr

žilní krve

 

Odběr venózní krve se provádí většinou ráno, obvykle nalačno. Při použití vakuových systémů se vloží vhodná jehla do držáku, palcem ve vzdálenosti 2 až 5 cm pod místem odběru se stabilizuje poloha žíly, provede se venepunkce a teprve potom se postupně nasazují vhodné zkumavky. Vakuová zkumavka se nesmí nasadit na vnitřní jehlu držáku před venepunkcí, protože by se vakuum ve zkumavce zrušilo. Jakmile krev začne pomocí vakua vtékat do zkumavky, lze odstranit turniket. Je-li ve vakuované zkumavce protisrážlivé nebo stabilizační činidlo, musí se zabránit styku tohoto činidla s víčkem zkumavky nebo případnému zpětnému nasátí krve s činidlem do žilního systému. Vakuum ve zkumavce zajistí jak přiměřené naplnění zkumavky, tak správný poměr krve a protisrážlivého činidla. Jednotlivé zkumavky s přídatnými činidly je nutno bezprostředně po odběru převrátit 5-7krát dnem vzhůru.  Po skončení odběru se místo vpichu zakryje čtverečkem buničiny, opatrně se přitlačí, vytáhne se jehla a místo vpichu se přelepí náplastí.

Systém Sarstedt lze použít klasickým způsobem s využitím pístu stříkačky i jako vakuový systém.

Doporučené pořadí odběrů z jednoho vpichu:

            - zkumavka pro hemokultury

            - zkumavky bez přísad

            - zkumavky pro koagulační vyšetření

            - ostatní zkumavky s přísadami

Odběr

kapilární krve

 

Při odběru kapilární krve se první kapka setře. Lehkým tlakem v okolí místa vpichu se vytvoří další kapka. Krev z vpichu musí volně odtékat. Odběry se provádí do zkumavky Microvette s EDTA.

 

 

OKF:

Speciální požadavky pro odběr biologického materiálu na farmakologická vyšetření hladin léků

 

Sérum (srážlivá žilní krev):

·         u dospělých do skleněných nebo plastových zkumavek bez úpravy, doporučená zkumavka plast Sarstedt Monovette neutral s granulemi nebo bez granulí v množství 4,9 ml krve

·         u dětí do zkumavek téhož typu, ale menší v množství 1,2 ml krve, popř. do zkumavek typu Eppendorf

·         odebraný vzorek musí být doručen do laboratoře během jednoho dne. Pokud to z provozních důvodů není možné, musí být uchován při teplotě 4° C v lednici, ne však déle než 2 dny.

Plná krev (nesrážlivá žilní krev - EDTA):

·         do skleněných nebo plastových zkumavek s přídavkem antikoagulantu, doporučená zkumavka plast Sarstedt Monovette hematologie s K3-EDTA v množství 2,6 ml krve

·         odebraný vzorek musí být doručen do laboratoře během jednoho dne. Pokud to z provozních důvodů není možné, musí být uchován při teplotě -20° C v mrazničce a poté ve zmraženém stavu doručit.

Mléko:

·         do skleněné nebo umělohmotné zkumavky

Moč:

·         do skleněné nebo umělohmotné zkumavky

Likvor:

·         do skleněné nebo umělohmotné zkumavky

 

Upozornění

·         Na odběr krve pro stanovení léků nejsou vhodné zkumavky s gelem.

·         Odběry na stanovení hladin léků při nitrožilním podání provádějte z jiného místa, než je lék aplikován, nejlépe z periferie, jinak jsou změřené koncentrace falešně vysoké a je nutno odběry opakovat.

·         Koncentrace léků se mění v souvislosti s časem, který uplyne od jejich podání. Pro správnou interpretaci výsledných koncentrací je nutno dodržet doporučený způsob odběrů pro jednotlivé léky a také uvést na žádanku dobu odběru a čas posledního podání léku.

·         Ke každému odběru musí být dodána vyplněná speciální žádanka. Žádanky pro jednotlivá vyšetření je nutno řádně vyplnit, tučně zvýrazněné položky jsou nezbytné pro farmakokinetickou analýzu.

 

Farmakologická vyšetření se provádí u jednotlivých farmakologických skupin léků a pro léky jedné skupiny platí většinou stejná odběrová pravidla. Jedná se o tyto farmakologické skupiny: antiepileptika, antiastmatika, antibiotika, kardioaktivní látky, cytostatika, psychoaktivní látky, imunosupresiva a antihypertenziva.

ANTIEPILEPTIKA

·         diazepam + metabolit nordiazepam, etosuximid, fenobarbital, fenytoin, karbamazepin + metabolit karbamazepin – epoxid, klonazepam, kyselina valproová, lamotrigin, levetiracetam, primidon, topiramát

Odběr se provádí standardně před podáním léku, nejlépe před ranní dávkou, popřípadě i 2 hod. po podání léku. U kojících matek je vhodné vyšetřit hladinu antiepileptik v krvi a v mateřském mléce a také hladinu antiepileptik u dítěte v těchto termínech: při porodu a pak 3, 7, 14 a 30 dnů po porodu.

Vyšetření antiepileptik se provádí rutinně a ve většině případů i statimově. Vyšetření klonazepamu, diazepamu a nor-diazepamu se na statim neprovádí. Požadavek na přednostní stanovení se u těchto látek musí předem domluvit telefonicky s vedoucím laboratoře.

ANTIASTMATIKA

·         teofylin, kofein

Odběr na stanovení teofylinu se provádí před podáním léku, popř. 2 hod. po podání, kdykoliv při kontinuální infuzi. Odběr na stanovení kofeinu se provádí před podáním léku. Při zahájení terapie by odběr měl být proveden za tři dny po nasazení.

Vyšetření teofylinu a kofeinu se provádí rutinně i na statim.

ANTIBIOTIKA

·         amikacin, gentamicin, vancomycin

Dva odběry na stanovení hladiny se provádějí třetí den po nasazení ATB následovně: první odběr vždy před podáním následující dávky ATB, druhý odběr závisí na způsobu podání:

-            u i.m. je za 1 hodinu po podání

-            u infuze je za 30 minut po jejím dokapání

-            u dialyzovaných pacientů jsou tři odběry: před hemodialýzou, po hemodialýze a po podání ATB

Vyšetření ATB se provádí rutinně i na statim.

KARDIOAKTIVNÍ LÁTKY

·         amiodaron + metabolit desethylamiodaron, digoxin

Odběr na stanovení digoxinu se provádí před podáním léku nejlépe před ranní dávkou, popř. za 2 hodiny po podání léku. Odběr na stanovení amiodaronu s metabolitem desethylamiodaronem se provádí před podáním léku a kdykoliv při kontinuální infuzi.

Vyšetření digoxinu se provádí rutinně i na statim, amiodaronu a jeho metabolitu jen rutinně. Přednostní stanovení hladiny amiodaronu a jeho metabolitu se musí předem domluvit telefonicky s vedoucím laboratoře.

CYTOSTATIKA

·         metotrexát

Stanovení se provádí v šestihodinových intervalech až do dosažení netoxické hladiny.

Toto vyšetření se provádí vždy statimově a musí se domluvit předem s laboratoří.

PSYCHOAKTIVNÍ LÁTKY

·         thiopental

Odběr na stanovení hladiny thiopentalu se provádí kdykoli v průběhu kontinuální infuze.

Toto vyšetření se provádí rutinně i na statim.

IMUNOSUPRESIVA

·         cyklosporin A, takrolimus, everolimus, sirolimus, kyselina mykofenolová

Odběry na stanovení cyklosporinu A se provádí před podáním léku nejlépe před ranní dávkou a za 2 hodiny po podání léku.

Odběry na stanovení takrolimu, everolimu, sirolimu a kyseliny mykofenolové se provádí před podáním léku nejlépe před ranní dávkou.

Tato vyšetření se provádí rutinně i na statim.

Ve speciálních případech se může vyšetřit s hladinou cyklosporinu A také hladina jeho tří primárních metabolitů (AM1, AM4N a AM9) v krvi a také v lymfocytech. V tomto případě se jedná o odběr krve za specifických podmínek a musí se domluvit předem telefonicky s vedoucím laboratoře.

ANTIHYPERTENZIVA

·         metoprolol + metabolit hydroxymetoprolol

Odběry na stanovení se provádí před podáním léku nejlépe před ranní dávkou a za 2 hodiny po podání léku.

Vyšetření hladiny metoprololu a jeho metabolitu hydroxymetoprololu se provádí po domluvě.

 

×
PředchozíDalší
Načítání