Laboratorní příručka

C-02 Požadavkové listy (žádanky)

 

Vzorek musí být do laboratoře dodán s papírovou nebo elektronickou žádankou. Požadování vyšetření ve FN Ostrava se uskutečňuje především elektronickou formou, prostřednictvím on-line žádanky generované v rámci nemocničního informačního systému (NIS) V tomto případě musí být materiál do laboratoře provázen některou ze standardizovaných typů papírové průvodky NIS, která obsahuje základní identifikační údaje z elektronické žádanky a je tištěna na odesílajícím pracovišti FNO.

Papírová žádanka musí obsahovat specifikaci požadavků na vyšetření a základní informace pro potřebu laboratoře i náležitosti požadované zdravotními pojišťovnami (viz níže).

 

Pro externí ZZ jsou k dispozici žádanky na vyšetření připravené jednotlivými odděleními ÚLM. Žádanky jsou ke stažení z internetových stránek FNO (stránky jednotlivých oddělení nebo elektronická verze Laboratorní příručky ÚLM – Žádanky ÚLM ke stažení.

Pozn.: vzhledem k potřebě uvádění komplexních a specifických informací pro interpretaci vyšetření hladin léků, je v tomto případě požadováno dodání vzorku společně s vyplněnou papírovou žádankou.

 

Kromě výše uvedených jsou na ÚLM akceptovány i jiné formuláře žádanek avšak za podmínky, že obsahují veškeré požadované údaje nutné pro provedení vyšetření a jeho vyúčtování plátcům zdravotní péče.

 

Na žádance musí být uvedeno:

·         jméno a příjmení pacienta

·         číslo pojištěnce (neshoduje-li se s rodným číslem)

·         rodné číslo pacienta, nebo datum narození (novorozenci, cizinci). V případě, že není totožnost pacienta známá, jiný způsob identifikace.

·         pohlaví pacienta

·         kód zdravotní pojišťovny, event. informaci o způsobu úhrady (samoplátce, faktura)

·         požadavek na rychlost provedení (rutina, statim)

·         jednoznačně definované parametry k vyšetření v plném znění (např. natrium v séru, aminokyseliny v moči, mikroskopické vyšetření likvoru, vyšetření okultního krvácení aj.) nebo ve formě běžně užívaných zkratek (např. ALT, AST, M+S aj.)

·         druh primárního vzorku

·         jednoznačná identifikace požadujícího subjektu

·         kódy diagnóz (základní + ostatní) – MKN 10, 4 znaky

·         záznam o identifikaci osoby, která provedla odběr, datum odběru a pokud je to nezbytné čas odběru

·         telefonické spojení na kliniku, oddělení nebo ZZ

·         razítko a podpis odesílajícího subjektu

·         u požadavků na koagulační vyšetření musí žádanka obsahovat údaje o případné antikoagulační léčbě (warfarin, heparin, fraxiparine, pradaxa apod.)

 

Pozn.:

1.     Pro klinickou interpretaci farmakologických vyšetření musí žádanka obsahovat kromě údajů o datu a čase odběru také informaci o datu a čase užití, resp. aplikaci dávky před odběrem, důvod k vyšetření, případné známky toxicity, lékovou formu a dávku užívané medikace k vyšetření, ostatní užívanou medikaci, a v případě některých léčiv další údaje charakterizující klinický stav pacienta (sérový kreatinin, jaterní testy, kompenzace pacienta atd.) Jako poznámky lze uvést doplňující klinické informace týkající se pacienta a vyšetření:

·         věk v rocích a pohlaví pacienta v situacích, kdy nejsou jednoznačně určena číslem pojištěnce

·         popis typu primárního vzorku a případně i anatomická specifikace místa odběru respektive podmínek, za kterých byl odběr realizován (např.: odběr z Centrálního žilního katetru, z periferní žíly, z arterie).

·         je vhodné uvést identifikaci osoby provádějící odběr (podpis).

Konkrétně viz vzory Žádanek ÚLM ke stažení.

2.     Zvláštním případem jsou požadavky na vyšetření novorozenců, jejichž všechny povinné údaje v žádance nemusí být v době odběru známy. V těchto a podobných případech alespoň datum narození a příjmení, případně označení A, B u dvojčat. Vzorek se v laboratoři zaeviduje a pověřený pracovník dodatečně zajišťuje doplnění chybějících údajů. Vyšetření krve novorozence včetně pupečníkové krve se principiálně nepožaduje na žádance s identifikačními údaji matky!

 

Nepovinné, fakultativní údaje:

·         anatomická specifikace místa odběru, respektive podmínky, za kterých byl odběr realizován (např.: s manžetou - bez manžety, vleže - vsedě, s blíže specifikovanou zátěží atd.),

·         datum a čas zahájení transportu vzorku do laboratoře (doporučený údaj) a další.

 

Samoplátce:   

V případě samoplátce nemusí průvodní list (žádanka) obsahovat:

·         identifikaci objednatele,

·         kód pojišťovny,

·         diagnózu.

 

Omezení

Obecně platí, že nelze přijímat žádanky:

·         ambulantního pacienta s razítkem lůžkového oddělení (odbornost H) nebo jednotek intenzivní péče (odbornost T). Tyto odbornosti se zvláštním způsobem evidují, stejně jako agregované výkony. Není přípustné užívat pro hospitalizované pacienty žádanky s razítkem ambulance.

·         s razítkem lékaře odbornosti 002 (pracoviště praktického lékaře pro děti a dorost) nebo 301 (pracoviště pediatrie) u pacientů ve věku 19 let a starších.

·        pro muže s razítkem odbornosti 603 a 604 (gynekologie).

 

×
PředchozíDalší
Načítání