Laboratorní příručka

Ovlivnění výsledků koagulačních vyšetření

 

Výsledky koagulačního vyšetření mohou být ovlivněny řadou faktorů.

 

Odběr materiálu:

Vyšetření se provádí z nesrážlivé krve. Jako antikoagulant se používá 3,2% citrát sodný v poměru s krví 1:9. Provádí-li se pouze odběr na hemokoagulační vyšetření do citrátu, první cca 2-3 mL krve se nepoužívají. Při odběru se naplní odběrová zkumavka krví přesně po nominální hodnotu tzv. rysku a krev se s antikoagulantem důkladně promíchá, nikoli protřepe. Zkumavka se převrátí 5-7krát dnem vzhůru.

 

Preanalytické vlivy:

Plasma musí být zpracována (centrifugována) do 2 hodin od odběru a co nejdříve vyšetřena, nejpozději však do 4 hodin od odběru. Plasma obsahující nefrakcionovaný heparin se musí separovat do 1 hodiny od odběru. Odběr krve na anti–Xa musí být proveden 3-4 hodiny po aplikaci nízkomolekulárního heparinu.

 

Léky:

Je nutno zohlednit účel odběru a dle toho eventuelně vyloučit na určitou dobu podávání léku, který konkrétní laboratorní nález může výrazně ovlivnit.

 

Pokud není vysazení léku možné, je nezbytné na žádance na vyšetření užívané léky uvést !!

·         Nízkomolekulární hepariny (Fraxiparine, Fragmin, Clexane..), nefrakcionované hepariny (Heparin), fondaparinux (Arixtra) – doporučuje se poslední aplikace minimálně 12 hodin před odběry (zejména při odběru na Lupus antikoagulans). Při odběrech za účelem monitorace léčby LMWH (anti-Xa aktivita) se odběr provádí 3-4 hodiny od poslední s.c. aplikace (netýká se kontinuálního podávání LMWH). Aplikace heparinů zkresluje např. i stanovení hladiny antitrombinu (AT).

·         Kumariny (Warfarin) – při sledování léčby.

Při odběrech na protein S, protein C, lupus antikoagulans, všechny K dependentní faktory (FII, FVII, FIX, FX) se doporučuje provést odběry po úpravě INR resp. PT-ratio za 6-8 týdnů po vysazení léčby.

·         Antitrombotika typu: dabigatran (Pradaxa), rivaroxaban (Xarelto), apixaban (Eliquis), edoxaban (Lixiana) apod. mohou ovlivňovat základní koagulační testy (PT i aPTT, TT) i speciální koagulační vyšetření – jejich podávání je nutné také uvádět na žádance.

·         Kyselina acetylsalicylová - vysadit cca 7-10 dnů před odběrem na vyšetření funkce trombocytů (např. PFA-100, agregace trombocytů), nejde-li o diagnostiku aspirinové rezistence.

·         Ostatní antiagregancia (ticlopidin, clopidogrel, dipyridamol..) a nesteroidní antirevmatika (Ibuprofen..) - vhodné vysadit minimálně 24-48 hodin před odběrem (při odběrech PFA-100, agregace trombocytů), nejde-li o diagnostiku rezistence na výše uvedené léky.

·         Hormonální antikoncepce, hormonální léčba - doporučuje se provést odběry  6-8 týdnů po vysazení léčby (zejména odběry na protein S, protein C).

·         Další léky, které je nutné uvádět na žádance: Tromboreductin, Litalir, krevní deriváty (Octanate, Immunate, Fanhdi, Octanine, Immunine, Haemate P, FEIBA, Protromplex, NovoSeven), sulodexid (Vessel due F). V případě krevních derivátů je nutno na žádance uvádět i datum a čas poslední aplikace.

 

Fyziologické stavy:

·         menstruační cyklus – vyšetření na von Willebrandovu chorobu se doporučuje provádět 4.-10. den cyklu, kdy je aktivita vWF nejnižší. Vzhledem k aktivaci fibrinolýzy je vhodné provádět vyšetření na euglobulinovou lýzu až po ukončení menstruace.

·         gravidita, šestinedělí – v průběhu gravidity a šestinedělí dochází ke změnám hemokoagulačních poměrů, proto mohou být některé laboratorní odběry ovlivněny (zejména protein S, vWF, FVIII, euglobulinová lýza).

 

×
PředchozíDalší
Načítání