Oddělení přípravy sterilních léčiv a parenterální výživy

 

Vedoucí: Mgr. Lukáš Ulrich

Email: lukas.ulrich@fno.cz

Kontakt:
597 374 171

Umístění: Budova B
Diagnostické centrum, 2. patro

 

Oddělení přípravy sterilních léčiv a parenterální výživy je nezbytnou součástí nemocniční lékárny s mnohaletou tradicí. S výjimkou cytostatik zde farmaceuti připravují léčivé přípravky (LP) s požadavkem na sterilitu. Rutinně jsou to:

  • LP s /bez konzervantů finalizované bakteriální filtrací (oční box).
  • LP sterilizované v konečném obalu v autoklávu popř. horkovzdušnou sterilizací.
  • LP, které nelze tepelně sterilizovat, t.j. připravované přísně asepticky ze sterilních surovin a pomocných látek (aseptická přípravna).

 

Kromě požadavků klinik FNO připravuje oddělení sterilní LP pro zdravotnická zařízení z širokého okolí, v některých případech (např. Carbo activatus susp.) exkluzivně pro zařízení v rámci celé ČR.

 

Parenterální LP / výživu přípravují vyškolení farmaceuti za přísně aseptických podmínek v boxech s laminárním prouděním vzduchu (tř.čistoty A) umístěných v místnosti s výměnou vzduchu tř. čistoty C (aseptická přípravna s oddělenou personální a materiálovou propustí), za použití sterilních pomůcek, předepsaných spec. oděvů, rukavic a roušek, atd.

V této oblasti lékárna dlouhodobě spolupracuje s Interní klinikou, Klinikou dětského lékařství a zejména s Oddělením neonatologie FNO, kde má každodenní příprava individuální parenterální výživy již dlouholetou tradici.

Externě spolupracujeme v oblasti přípravy AIO s novorozeneckým oddělením MNOF a Domácí péčí. Díky spolupráci s lékaři nemocnic z širokého okolí jsou individuální parenterální výživou zajištěni klienti z Moravskoslezského kraje.

Farmaceuti na oddělení zajišťují pro kliniky dodávky hromadně vyráběné enterální a parenterální výživy, parenterálních roztoků včetně roztoků pro dialýzu.

V rámci účasti lékárny v klinických hodnoceních ve FNO zde také probíhá příprava/úprava studijních medikací pro parenterání podání (např. infuzní a injekční formy, např. i.v., s.c., intavitreální inj. atp.).

Oddělení vede odborné stáže a školení/kurzy týkající se přípravy parenterální výživa AIO v rámci IPVZ (Mgr. Petr Bašanda - předatestační a další kurzy) a podílí se na přednáškové činnosti

 

  • Click to enlarge 2_5018_rollupy_fno.jpg
  • Click to enlarge 2_5018_rollupy_fno.jpg
  • Click to enlarge 2_5018_rollupy_fno.jpg
  • Click to enlarge 2_5018_rollupy_fno.jpg

Vedoucí lékárník
Mgr. Petr Bašanda, MBA
Telefon+420 597 374 170
Emailpetr.basanda@fno.cz
Vedoucí farmaceutický asistent
Šárka Močidlanová
Telefon+420 597 374 177
Emailsarka.mocidlanova@fno.cz
Pohotovostní lékárna
Tel: 597 374 165
Provozní doba
Pohotovostní lékárna v areálu FNO: po-pá: 15,00-7,00, víkendy a svátky nepřetržitě
×
PředchozíDalší
Načítání