O pracovní skupině pro prevenci sepse
Pracovní skupiny pro prevenci sepse v intenzivní péči Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny
Sepse je vážný celosvětový problém, protože zdravotní péče o takto postižené pacienty je spojena s vysokou mírou úmrtnosti, a to i přes výrazné možnosti dnešní medicíny řešit infekci. Nové postupy a řešení v léčbě sepse dospělých i pediatrických pacientů, které byly nedávno zveřejněny, jsou podloženy důkazy Evidence-based practise (EBP). Sestry, pracující na ICU, podílející se na péči o pacienty se sepsí, jsou schopny hodnotit pacienty s rizikem vzniku sepse, což může mít významný vliv na výsledky jejich léčby. Orientace a znalosti sester v nových doporučeních může pomoci zajistit pacientům se sepsí správnou péči, která je založena na nejnovějších vědeckých podkladech.
V návaznosti na vznik a činnost Česko-Slovenského fóra pro sepsi, které sdružuje významné odborníky z řad lékařů – intenzivistů České a Slovenské republiky, vznikla také v únoru roku 2005 ve FN Ostrava pracovní skupina zabývající se prevencí sepse z pohledu ošetřovatelské péče. Cíle a zájem pracovní skupiny vycházejí z dokumentu pojednávajícího o prevenci sepse, který vypracoval MUDr. Roman Kula a kolektiv lékařů KARIM FN Ostrava.
Pracovní skupina k projektu prevence sepse vznikla ve spolupráci s pedagogy Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kteří jsou také jejími členy. Hlavním úkolem pracovní skupiny je edukační činnost zdravotnických pracovníků intenzivních oborů a implementace doporučených postupů pro prevenci sepse v intenzivní péči do každodenní praxe. Zmíněná činnost se opírá o výsledky studií, dle Evidence Based Medicine, doporučených postupů odborných společností.
Garant celého projektu ve FN Ostrava je MUDr. Roman Kula, CSc.
peter.sklienka@fno.cz
jan.maca@fno.cz