Terapie rázovou vlnou – rehabilitace

 

 

Rázová vlna je léčebná metoda, kterou ve spektru rehabilitačních metod řadíme do oblasti fyzikální terapie. Používá se při postižení pohybového aparátu, hlavně k ošetření úponových bolestí. Je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně, kde dochází k několika reakcím (zmírnění bolesti v místě aplikace, zvýšení mikrocirkulace v ošetřené tkáni, ve které při větším prokrvení dochází ke zvýšení a urychlení tkáňového metabolismu).

Které stavy jsou nejčastěji určeny k ošetření rázovou vlnou?

Jedná se o celou řadu onemocnění pohybového aparátu. K léčbě je potřeba vždy přistoupit po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Nejčastěji indikované stavy jsou:

  • léčba tenisového lokte a jiných bolestí v této oblasti
  • bolesti ramenního kloubu
  • omezení pohyblivosti
  • doléčení zánětu Achillovy šlachy
  • bolest po nadměrné zátěži kolene
  • akutní a chronické bolesti paty včetně ostruh patních kostí
  • bolesti v oblasti velkých hrbolů stehenních kostí

 

U kterých stavů se terapie rázovou vlnou nedoporučuje?

Rázová vlna by se nikdy neměla aplikovat u nemocných s nádorovým onemocněním nebo poruchami krevní srážlivosti, tedy ani při užívání chronické antikoagulační terapie. Kontraindikací je také systémové zánětlivé onemocnění a gravidita. Při úvodním vyšetření se vždy ptáme na předchozí terapii postiženého místa. V případě lokální aplikace kortikoidu odkládáme terapii o tři až šest týdnů; pokud nemocný absolvoval analgetické rentgenové ozařování, činí doba odkladu šest až dvanáct týdnů v závislosti na lokálním nálezu.

Má terapie rázovou vlnou nějaké nežádoucí účinky?

Je potřeba dodat, že aplikace rázové vlny může být nepříjemná a dokonce i bolestivá. Celkově je však pacienty dobře tolerována. Po aplikaci může dojít po odeznění analgetického účinku přechodně ke zhoršení bolesti, v místě aplikace se mohou objevit petechie nebo hematom, eventuálně otok měkkých tkání.

Jak často probíhá terapie rázovou vlnou a co je potřeba k jejímu zahájení?

Terapii by vždy měl doporučit ošetřující lékař, který vždy zhodnotí i veškeré kontraindikace tohoto způsobu léčby a vystaví pacientovi žádanku k léčbě. Pacient se k této léčbě objednává na ambulanci KRTL. Většinou se doporučuje 3-5 ošetření v týdenních intervalech. Bezprostředně po aplikaci by nemocný měl tři dny dodržovat klidový režim. Neznamená to klidový režim na lůžku, ale především vyloučení činností, které vedly ke vzniku jeho potíží. Velmi často je žádoucí tuto léčbu doplnit o další rehabilitační postupy, nejčastěji o individuální tělesnou výchovu, proto je vhodnější k této terapii přistoupit po vyšetření rehabilitačním lékařem, ke kterému je nutno se předem objednat. V případě potřeby je pacient vybaven protetickými pomůckami (ortopedické vložky, epikondylární páska).

Jak je terapie rázovou vlnou hrazena?

Tento způsob léčby nehradí zdravotní pojišťovna.
Jedno ošetření na KRTL FNO stojí dle platného ceníku.


Přednosta
doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA
Telefon+420 597 372 931
Emaildalibor.pastucha@fno.cz
Primář
MUDr. Šárka Baníková, MBA
Telefon+420 597 372 931
Emailsarka.banikova@fno.cz
Vedoucí fyzioterapeut
Mgr. Zdeněk Guřan, MBAce
Telefon+420 597 372 936
Emailzdenek.guran@fno.cz
Sekretariát
Telefon+420 597 372 932
×
PředchozíDalší
Načítání