Proč chodit na preventivní mamografické vyšetření?

Proč chodit na preventivní mamografické vyšetření?

V ČR je ročně diagnostikováno kolem 5000 nových případů rakoviny prsu. Pravidelné mamografické vyšetřování žen snižuje úmrtnost na rakovinu prsu o 30 až 35%, protože jen včas odhalený zhoubný nádor je dobře léčitelný.

 

Jak postupovat, chci-li být vyšetřena?

Navštivte svého praktického lékaře či gynekologa, který je Vám vypíše žádanku na preventivní mamografické vyšetření, pokud jste toto vyšetření neabsolvovala v posledních dvou letech a je vám více než 45 let.

Mladší ženy, které rovněž chtějí být preventivně vyšetřeny, mohou do 40 let přijít na ultrazvukové vyšetření prsů, ve věku 40 až 45 let na preventivní mamografii - vše za úhradu.

Pak se můžete objednat na telefonním čísle 597374083, na e-mailové adrese mamografie@fno.cz či osobně.

Samoplátkyně se mohou objednat i bez žádanky.

Ženy, které mají jakýkoliv problém s prsy, ať navštíví ihned lékaře.

 

Pravidelně si provádím samovyšetření prsů, jsem bez potíží, proč mám chodit na mamografické vyšetření?

Protože mamografie umožňuje odhalit nádor o dva až tři roky dříve než vyšetření pohmatem, tedy v době kdy se cítíte zcela zdráva a jste bez potíží.

 

Je mamografické vyšetření bolestivé?

Vyšetření není bolestivé, pouze ženy s citlivými prsy jej mohou vnímat jako nepříjemné. Pro provedení kvalitního vyšetření je nutno stlačit prsní tkáň a tak ji rozložit pravidelně do plochy, aby bylo možno hodnotit i drobné struktury. Stlačení trvá je 2-3 vteřiny.

 

Nestačila by jen sonografie a může toto vyšetření nahradit mamografii?

Sonografické vyšetření je vhodné pro vyšetření dětí, mladších žen a kojících matek. U žen nad 40 let je základní metodou vždy mamografie, ultrazvuk ji jen někdy doplňuje. Vyšetřovací metody a jejich kombinaci vždy určuje lékař - mamodiagnostik.

 

Jak se na vyšetření připravit?

Není potřeba žádné přípravy. Jen není před mamografickým vyšetřením vhodné používat tuhé deodoranty a kosmetické přípravky do podpaží a oblasti prsů, které mohou způsobovat falešné obrazy na snímcích.

 

Jak dlouho vyšetření trvá?

Celé vyšetření trvá kolem 30 minut.

 

Kdo vyšetření provádí a jak se dozvím výsledek?

Mamografické vyšetření provádí speciálně proškolené radiologické asistentky, snímky hodnotí lékař, který také provádí další doplňující vyšetření. Nález v psané podobě dostává žena do rukou ihned po vyšetření, lékař ženu osobně s výsledkem vyšetření srozumitelně seznámí a doporučí jí další postup či termín kontroly.

 

Nezvyšuje rentgenové záření riziko rakoviny prsu?

Vyšetření se provádí na moderních přístrojcích, které splňují přísná technická kriteria dle celosvětových norem, takže dávky záření jsou velmi nízké a velké studie prokázaly, že preventivní vyšetření je možno bez obav provádět každoročně.

 

Jak je mamografie spolehlivá v odhalení rakoviny?

Mamografie je nejspolehlivější dosud známou metodou k odhalení nádorů prsu i v počátečním stadiu, v akreditovaných mamografických centrech je spolehlivost přibližně 95%.


Pověřen řízením ústavu
doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA
Telefon+420 597 372 172
Emailvaclav.prochazka@fno.cz
Primář
MUDr. Tomáš Jonszta, PhD.
Telefon+420 597 374 084
Emailtomas.jonszta@fno.cz
Vedoucí laborant
Mgr. Michaela Pomaki, MBA
Telefon+420 597 374 132
Emailmichaela.pomaki@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání