CT – Počítačová tomografie

 

Výpočetní tomografie je speciální vyšetřovací metoda, která využívá rentgenového záření a umožňuje tak podrobné zobrazení jednotlivých částí těla, v tenkých vrstvách. Využívá se při diagnostice chorob, ale i pro vedení některých speciálních léčebných výkonů.

Pracoviště:
CT1
Po - Pá: 7 – 15:30 hod
Tel.: 597 374 113
Umístění: Budova B
Diagnostický komplement, 3.patro

CT2
Po - Ne: nepřetržitý provoz
Tel.: 597 374 113
Umístění: Budova L
Lůžkový monoblok, přízemí

Toto vyšetření je velmi vhodné pro detailní posouzení kostí i plicní struktury. Pro zobrazení cév, struktury parenchymových orgánů a charakteristiku patologických lézí. Během vyšetření je nutné podání jodové kontrastní látky do žíly. Nevýhodou tohoto vyšetření je vystavení pacienta významné expozici ionizujícího, radiačního záření.

Pod CT kontrolou je možné provádět některé léčebné výkony - např. punkce a drenáže cyst nebo abscesů, tekutinových kolekcí v hrudníku i dutině břišní, obstřiky nervových kořenů, radiofrekvenční ablace (tepelné odstranění) patologických ložisek v játrech i jiných orgánech.

 

Technické vybavení:

RDG ústav FNO je vybaven dvěma CT přístroji:

  • Špičkový 128-řadý přístroj Somatom Definition AS+ -nachází se na pracovišti CT1 v areálu RDG ústavu. Přístroj slouží k vyšetřování ambulantních pacientů.
  • Spirální přístroj Somatom Emotion 16 - je umístěn na pracovišti CT2, které se nachází v blízkosti urgentního příjmu. Pracoviště zajišťuje vyšetření pro ambulantní pacienty akutních příjmových ambulancí a urgentního příjmu, pro pacienty všech JIP a ARK oddělení naší nemocnice.

 

 Poskytovaná vyšetření:

  • Vyšetření mozku, PND, orbit, pyramid, plic a mediastina, břicha a pánve, cystografie, C-Th-L páteře, skeletu – klouby, obličejový skelet
  • Virtuální tracheoskopie a bronchoskopie
  • Virtuální koloskopie
  • Koronarografie
  • Perfúze mozku
  • Angiografie
  • Intervence – punkce biopsie, RFA, Obstřiky – GGL

Pověřen řízením ústavu
doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA
Telefon+420 597 372 172
Emailvaclav.prochazka@fno.cz
Primář
MUDr. Tomáš Jonszta, PhD.
Telefon+420 597 374 084
Emailtomas.jonszta@fno.cz
Vedoucí laborant
Mgr. Michaela Pomaki, MBA
Telefon+420 597 374 132
Emailmichaela.pomaki@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání