Kojení a laktační poradenství

 

Nedílnou součástí péče o novorozence je podpora té nejpřirozenější a pro dítě nejoptimálnější výživy - kojení. Mateřské mléko je víc než pouhá výživa, je to pečlivě vyvážená směs látek s jedinečným složením, ideální pro růst a vývoj novorozenců a kojenců. Naše oddělení postupuje podle zásad "10 kroků k úspěšnému kojení".

Mezi základní pravidla, která dodržujeme, patří:

 • Personál je v kojení školen, aby byl zajištěn jednotný přístup ke kojení
 • Dítě má možnost se přisát k prsu ihned po porodu během kontaktu skin to skin.
 • Po celou dobu pobytu na oddělení šestinedělí novorozence od matky neoddělujeme, není-li to nezbytně nutné. V případech oddělení dítěte od matky ze zdravotního důvodu jsou maminky podporovány v co nejčastějším kontaktu s dítětem formou návštěvy u inkubátoru/lůžka miminka.
 • Maminky jsou poučeny o způsobu kojení, v případě potřeby obdrží pomoc od laktační poradkyně.
 • Podporujeme sání miminka dle chuti. Personál je maminkám k dispozici v podpoře kojení kdykoliv po celou dobu hospitalizace.
 • Nestresujeme maminky vážením porcí vypitého mléka kojením, není-li k tomu vážný důvod.
 • Je-li nutné dítě dokrmit, vždy volíme přednostně dokrmení mateřským mlékem. Maminky jsou v takovém případě edukovány, jak správně odstříkávat mateřské mléko.
 • Dětem nenabízíme šidítka ani lahvičky. K nezbytnému dokrmení miminka volíme alternativní způsob krmení (stříkačkou po prstu, stříkačkou s nástavcem Finger tip, kádinkou nebo stříkačkou s cévkou), který neovlivní negativně sání z prsu.

Na Oddělení neonatologie jsou k dispozici sestry/laktační poradkyně, které matkám trpělivě radí a pomáhají při prvotních neúspěších. Na oddělení si mohou maminky zakoupit případně i některé pomůcky, které jim s kojením v začátcích pomohou. Za svoje úsilí a splnění všech kritérií Světové zdravotnické organizace a UNICEF, které propagují ochranu, prosazování a podporu kojení, se oddělení od roku 2005 pyšní titulem "Baby Friendly Hospital"- nemocnice přátelská dětem, podporující bez výhrad kojení.

Propuštěné maminky mají možnost využít. Laktační poradenství, které zajišťuje personál Oddělení neonatologie FNO. Telefonická poradna pro kojení je možná nonstop 24 hod. denně na telefonním čísle 739 249 800. Zde se s laktační poradkyní domluvíte na opatřeních, která pomohou zlepšit kojení. V případě potřeby si domluvíte osobní schůzku v Laktační ambulanci Oddělení neonatologie.

 

KOJENÍ DĚTÍ NA JIRP A STANICI INTERMEDIÁRNÍ PÉČE

Našim cílem je plné kojení dětí také tehdy, je-li nutná jejich hospitalizace na JIRP nebo Stanici intermediární péče.

 •  Před hrozícím předčasným porodem je s maminkou probrána možnost zajištění mateřského mléka pro miminko. Společně s laktační poradkyní je dle možností zajištěno odstříkání mateřského mléka ještě před porodem na porodním sále, aby dítě mělo co nejdříve mléko vlastní maminky k dispozici.
 • Dále pak mohou maminky pokračovat v odstřikávání mateřského mléka u inkubátoru na JIRP.
 • Také maminky donošených dětí, které musí být hospitalizované ze zdravotního důvodu na JIRP nebo Stanici intermediární péče, jsou co nejdříve po porodu poučené o odstříkávání mateřského mléka, jestliže dítě nemůže být kojeno.
 • Kojení u předčasně narozených nebo nemocných dětí je plánováno s ošetřujícím personálem tak, aby bylo zahájeno co nejčasněji, vždy však s ohledem na zdravotní stav dítěte.
 • Na JIRP a stanici intermediární péče Vám bude k dispozici laktační poradkyně, která Vám pomůže nejen s kojením, ale také s odstříkáváním mateřského mléka v případě, že Vaše miminko není kojeno.
 • Také po propuštění domů Vám může při problémech s kojením pomoci personál oddělení. Laktační poradenství Vám bude poskytnuto laktační poradkyní v pracovní dny v době 7.00 – 14.00 hod. na telefonním čísle 735 146 531. Mimo tuto dobu Vám mohou s krmením dítěte poradit dětské sestry Stanice intermediární péče na telefonním čísle 597 371 411.

 


Primář
MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 401
Emailhana.wiedermannova@fno.cz
Vrchní sestra
Mgr. Jana Kučová, Ph.D.
Telefon+420 597 371 405
Emailjana.kucova@fno.cz
×
PředchozíDalší
Načítání