FN Ostrava připravila pro porodní asistentky kurz ošetření poporodního poranění

Lékařky Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU připravily pro své kolegyně, porodní asistentky, kurz ošetření poporodního poranění. I když mají tyto zdravotnice kompetenci lehčí poranění ošetřit samy, techniku šití poporodní rány se v průběhu studia na vysoké či vyšší odborné škole neučily.

Kurz, který probíhal v prostorách cvičné nemocnice Lékařské fakulty Ostravské univerzity, absolvovalo prvních deset zájemkyň pod vedením staniční lékařky Oddělení šestinedělí MUDr. Jitky Horákové. „Kolegyním se snažíme vysvětlit celý mechanismus ošetření, co je potřeba hlídat, kontrolovat, a jakým způsobem případné poranění adekvátně ošetřit tak, aby ženy byly dobře zhojeny a neměly do budoucna žádné potíže.“

Do lavic usedly asistentky s mnohaletou praxí i ty, které školu opustily nedávno. Bc. Karin Křepelová promovala před 3 lety. „Je to fajn být s tou ženou od začátku porodu až do konce. Nenechávat tu práci na lékařích.“ Bc. Jana Kudlová má praxi výrazně delší. I ona ale měla v rukou jehelec a další nástroje, které jsou k šití zapotřebí, úplně poprvé. „Chce to určitě zkušenost, ale myslím si, že to půjde, že se to naučím.“ I zkušená Lucie Papicová, DiS. po několikahodinovém nácviku potvrdila, že je to pro ni zcela nová zkušenost, za kterou je velmi ráda.

Doktorka Horáková chce spolu s další školitelkou z Gynekologicko-porodnické kliniky MUDr. Sabinou Honovou v kurzech pokračovat. Přihlásit se do něj budou moci porodní asistentky z kteréhokoliv zdravotnického zařízení.

K tiskové zprávě vzniklo i zajímavé video z kurzu. Podívejte se https://youtu.be/3nh9PoaXk80.