Nemocniční kaplani z celé Evropy jednali v Praze

Praha se v minulém týdnu stala hostitelským městem 18. mezinárodní konference pořádané Evropskou sítí nemocničních kaplanů. Na organizaci vrcholného setkání duchovních, které se v České republice konalo vůbec poprvé, se spolupodílel také ThLic. Václav Tomiczek, Ph.D., člen paliativního týmu a nemocniční kaplan FN Ostrava.

Na odborné setkání kaplanů z celé Evropy přijeli i hosté ze Spojených států amerických. Téměř stovka nemocničních kaplanů na něm v průběhu čtyř dnů sdílela své pracovní i osobní zkušenosti. Ústředním tématem letošní konference byla společná výzva: „Být duchovním průvodcem v křehkém světě".

Naši pozornost jsme soustředili na to, jak autenticky doprovázet pacienty, jejich blízké a nemocniční personál v době, kdy celosvětově vnímáme pokles zájmu o službu spojenou s církevními obřady. Narůstá ale zájem o podporu v oblasti obecné spirituality,“ přibližuje obsah setkání Václav Tomiczek a dodává: „Jsme žádáni, abychom naslouchali životním příběhům pacientů, hovořili s nimi o hodnotách, o naději i smyslu náročných situací, do nichž se dostávají nejen oni, ale i jejich příbuzní a nemocniční personál. V tomto smyslu je kaplanská služba ve zdravotnických zařízeních nepostradatelnou součástí celostní péče, kterou nemocnice poskytují.

Součástí setkání, na kterém vystoupil mimo jiné i Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., byla návštěva pěti pražských nemocnic a ekumenická bohoslužba v katedrále sv. Víta. Příští konference se uskuteční za dva roky ve španělském Madridu.