FN Ostrava si připomněla Světový den hlasu preventivním vyšetřením hlasivek

V úterý 16. dubna byla Foniatrická ambulance Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FNO a LF OU otevřena lidem, kteří mají problémy s hlasem. Lékařka je odborně vyšetřila pomocí flexibilního videolaryngoskopu a stroboskopu a také poradila, jak provádět hlasovou hygienu. Klinika se touto preventivní akcí připojila ke Světovému dni hlasu.

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s vysokým výskytem zhoubných nádorových onemocnění v oblasti hlavy a krku. „I proto chceme upozornit, aby lidé nepodceňovali varovné signály, mezi které patří například chrapot trvající déle než tři týdny. Může se totiž jednat o příznak nádorového onemocnění hlasivek,“ upozornil přednosta uvedené kliniky prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA.

Foniatrička MUDr. Radana Walderová, která vyšetření prováděla, přiblížila, jak preventivní akce dopadla. „Vyšetřili jsme celkem 20 lidí. U dvou jsme potvrdili nedomykavost hlasivek, u dalších dvou zvýšené napětí. A pět zájemců o prevenci mělo zánětlivé změny způsobené mimojícnovým refluxem. Podezření na nádorové onemocnění jsme neodhalili u nikoho.“

Mezi prvními usedla do vyšetřovacího křesla 57letá žena z Ostravy. „Přišla jsem, protože chraptím, nemůžu zpívat a často ztratím hlas úplně. Před asi 12 lety mi na ORL řekli, že mám nedomykavost hlasivek. Tak jdu zjistit, jestli to není něco jiného,“ popsala své obtíže. Po několika minutách odcházela z ordinace uklidněná a s doporučením k hlasovému terapeutovi.

Den hlasu byl ustanoven v Brazílii v roce 1999 jako reakce na zvýšený výskyt zhoubných nádorů hrtanu. Slaven je od roku 2003. Česká republika se k této iniciativě připojila poprvé v roce 2009 a Fakultní nemocnice Ostrava o čtyři roky později.