FN Ostrava otevřela ambulanci perinatální psychiatrické péče

Oddělení psychiatrické FN Ostrava otevřelo ambulanci pro ženy, které mají v průběhu těhotenství anebo po porodu psychické problémy. Lékař, který se na tuto problematiku zaměřuje, poskytne ženám odbornou pomoc, případně zváží nasazení léčiv relativně bezpečných pro plod. K odhalení zhoršeného psychického stavu napomůže i dotazník, který je dispozici na Oddělení šestinedělí Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU a ve vybraných gynekologických ambulancích.

Přirozené změny v organismu těhotné ženy mohou aktivovat skrytá nebo dřívější, léčbou potlačená, duševní onemocnění. Přispět k nim ale může také stres, který v tomto životním období není výjimkou. Nejčastějšími problémy jsou v současné době špatné rodinné vztahy, vztah s partnerem, ekonomická situace a v neposlední řadě sociální sítě. „Najdou tam množství vědecky nepodložených doporučení, které mohou vést k nahromadění stresu z toho, že je nesplňují. Pacientky přijímáme už od 1. trimestru se snahou jejich duševní stav stabilizovat nejen pomocí léků, ale také psychoterapií,“ přibližuje důvody vzniku ambulance, které jsou v západních zemí naprosto běžné, MUDr. David Škrda z Oddělení psychiatrického FN Ostrava. Této problematice se intenzivně věnuje a vysvětluje, proč je nutné se psychickým stavem těhotných žen vážně zabývat. „Pro optimální rozvoj nervové soustavy plodu je potřebné malé množství stresového hormonu kortizolu. Ten se dostává z těla matky přes placentu, která jej redukuje na potřebnou úroveň. Když ale žena zažívá stres, dochází k jeho patologickému zvýšení a ovlivnění rozvoje centrální nervové soustavy, vedoucí k problémům s regulací emocí v dospívaní.“

Ambulance je určená ale i ženám po porodu. Zachytit včas rozvíjející se zhoršení psychického stavu, nejčastěji poporodní deprese, pomáhá projekt Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), do kterého se zapojila i FN Ostrava. „Vnímáme nárůst žen, které přicházejí s psychickou zátěží už k porodu, takže tato pomoc je určitě velice potřebná. Každé mamince nabídneme možnost vyplnit elektronicky krátký dotazník,“ říká Bc. Eva Skřepková, staniční sestra Oddělení šestinedělí Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU. Vedoucí lékař porodních sálů MUDr. Richard Špaček, Ph.D., doplňuje, co se se získanými odpověďmi děje dále. „Dotazník naznačí, zda u pacientky hrozí riziko poporodní deprese a NÚDZ jí nabídne další možné podpůrné služby sociálních organizací. A my možnost psychoterapeutické či psychiatrické péče v naší nemocnici.

Dotazník před odchodem domů vyplnila i paní Barbara. „Jako druhorodička jsem připravená na to, co mě čeká. Ale přiznávám, že po prvním porodu to doma bylo těžší. Plakala jsem, že to nezvládám, těšila jsem se, až manžel přijde domů.“ Šestinedělí je podle lékařů pro zhoršení duševního stavu žen nejhorším obdobím. „Ženy, u kterých hrozí rozvoj poporodní deprese, v naší ambulanci vyšetříme, navrhneme terapii a nabídneme kontakty na organizace, jejichž součástí jsou ženy, které samy problémy prošly a mohou být v podpoře pacientky výrazně nápomocné. Vznikem specializované ambulance se rovněž snažíme o to, aby se tyto pacientky dostaly snáze k odborné péči a včasné obnovení jejich psychické rovnováhy pozitivně ovlivnilo vyvíjecí se plod i narozené dítě,“ dodává doktor Škrda.

Podívejte se i na zajímavé video k tématu: https://youtu.be/0YBYMUdyh6g.