21.08.2013

Nová metoda hubnutí

Po Švédsku jsme druhou zemí v Evropě, kde lze obezitu řešit pomocí aspirační terapie. Tuto metodu jako první v republice zavedla Fakultní nemocnice Ostrava

Jako první v republice zavedla Fakultní nemocnice Ostrava v závěru loňského roku novou metodu hubnutí, která je jednou z mála cest, jak pomoci zhubnout zejména extrémně obézním pacientům s hmotností přesahující 150 kilogramů. Aspirační terapie spočívá v zavedení gumové hadičky do žaludku přes břišní stěnu. Na břiše je hadička zakončena plochým portem s chlopní, na který se zhruba 20 minut po jídle napojí aspirační zařízení, jež umožní odstranit třetinu obsahu žaludku. Tím se významně sníží množství přijatých kalorií, což vede k váhovému úbytku.

Tato metoda, která vznikla zhruba před sedmi lety ve Spojených státech, má mnoho výhod,“ vysvětluje MUDr. Evžen Machytka, Ph.D., z Interní kliniky FNO, odborník, který se endoskopické léčbě obezity věnuje již několik let jak na poli klinickém, tak výzkumném. Zavedení hadičky přes břišní stěnu do žaludku pacienta je častá a rutinní záležitost, která se pod názvem perkutánní endoskopická gastrostomie běžně využívá k opačnému účelu, tedy k výživě pacienta. Jde o jednoduchý, několikaminutový a především nekomplikovaný zákrok, při němž nedochází k výrazným změnám v zažívacím traktu pacienta. Hadička je kdykoliv odstranitelná, pacient může podstoupit jakýkoliv další zákrok. Nejpodstatnější však je, že pravděpodobnost výrazné redukce hmotnosti je téměř stoprocentní. Takovou kombinaci výhod bychom těžko hledali u jiných dostupných metod snižování hmotnosti."

Extrémně obézní pacienti žijí v začarovaném kruhu, z něhož si nejsou schopni pomoci. Jídlo milují, nedokážou upravit své stravovací zvyklosti ze dne na den. „Pravděpodobnost toho, že extrémně obézní pacient zhubne díky spolupráci s výživovými poradci, je podle statistik zhruba tříprocentní,“ pokračuje MUDr. Machytka. „Pokud by byla úspěšnost léčby tříprocentní například v případě pacienta s infarktem, je otázka, zda jej léčit touto metodou, nebo zvolit jinou, efektivnější. Myslím, že odpověď by byla jasná. Odpovědí v případě léčby extrémní obezity je aspirační terapie, která má mnohem větší pravděpodobnost úspěšnosti a umožní pacientovi nenásilnou a postupnou formou snížit svou hmotnost až o 25 kilogramů ročně.“

Aspirační terapie umožní pacientovi měnit stravovací návyky postupně, bez nárazového náporu na psychiku, protože není tlačen vědomím, že se musí omezovat. Naopak, může jíst, na co je zvyklý, jen je třeba, aby žvýkal více než doposud a zapíjel sousta vodou, což mu pak umožní odsátí části potravy. „Už jen tím, že pacient přestane jídlo hltat a zapíjí je, přijme potravy méně. A pak ještě třetinu vypustí, aniž by ztratil pocit nasycení. Bez toho, že by dělal něco zásadního, začíná hubnout,“ pokračuje MUDr. Machytka a dodává, že součástí aspiračního zařízení je i počítadlo, které umožní port použít jen 120krát. „Pak se musí pacient opět dostavit k lékaři, který si díky tomu ověří, zda pacient nepoužívá zařízení nadměrně. Navíc má možnost pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav, což většinou bývá u obézních pacientů poměrně obtížné. Ke kontrolám se dostavují neradi, zvláště když se jim nedaří hubnout.“

Lékař pak při pravidelných kontrolách s pacientem postupně mění jeho stravovací zvyklosti. „Pacient může mít hadičku zavedenou i několik let, má tedy dostatek času na každou změnu ve stravovacích návycích, může se soustředit vždy jen jeden konkrétní krok. Například postupně řešíme skladbu snídaní, pak přílohy k obědu a podobně. Tímto způsobem je pacient schopen si pokyny lékaře lépe zafixovat a dlouhodobě udržet. Postupně mu také dochází, že za jídlo, které vypouští do toalety, vlastně dal hodně peněz. To je další významný psychologický moment, jenž vede ke změně uvažování a snížení množství potravy, kterou pacient zkonzumuje,“ objasňuje MUDr. Machytka, v jehož péči je zatím pět pacientů léčených aspirační terapií. Všichni bez jakýchkoliv komplikací postupně hubnou a jsou naprosto spokojeni. „Hadičku mi pan doktor zavedl v říjnu, to jsem vážil 212 kilogramů, koncem května jsem už měl o 34,5 kilogramu méně. Hubnutí jde skvěle,“ pochvaluje si čtyřiašedesátiletý pan Milan z Bravantic, který začal na váze přibírat poté, co v pětapadesáti letech odešel do důchodu. „Méně stresu i pohybu, kila šla nahoru. Pak už jsem ani nemohl nastoupit do auta, než jsem se od domu dostal k 50 metrů vzdálené brance, neskutečně jsem funěl. A tak jsem si řekl: dost!“ vrací se k rozhodujícímu okamžiku svého života muž, jenž je prvním pacientem v České republice, u kterého byla aplikována metoda aspirační terapie. Vynachválit si ji nemůže: „Všechno jde skvěle, s portem nemám žádné problémy, nepřekáží, vlastně není vidět ani pod tričkem. Tuto metodu mohu doporučit každému, kdo má podobné potíže jako já. Co já už držel diet a bez výsledku! Teď za měsíc a půl vždy zhubnu kolem pěti i více kilogramů a žije se mi lépe! Rád bych sundal celý jeden metrák,“ plánuje spokojený pacient.

 

 


×
PředchozíDalší
Načítání