12.03.2015

Workshop FNO a VŠB-TU Ostrava

Fakultní nemocnice Ostrava prezentuje výsledky svých výzkumných aktivit Biomedicínské technologie

Fakultní nemocnice Ostrava se společně s Agenturou pro regionální rozvoj a VŠB - TUO podílí na organizování workshopu Biomedicínské technologie, který se koná 17. března v prostorách nové auly. Cílem je představit výsledky výzkumných aktivit fakultní nemocnice, VŠB – Technické univerzity Ostrava a dalších organizací Moravskoslezského kraje v oblasti lékařství, biomedicíny a souvisejícího výzkumu. „Jde o první akci svého druhu, která souvisí se vznikem moravskoslezského biotechnologického klastru," upřesňuje MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MSc., náměstek ředitele FNO pro vědu a výzkum. „V danou chvíli je však workshop především přehlídkou výsledků spolupráce fakultní nemocnice a technické univerzity v oblasti biomedicíny, biokybernetiky a biomedicínského inženýrství. Zazní tu přednášky z chirurgické a otorinolaryngologické kliniky nebo ústavu patologie, prezentováno bude i poměrně rozsáhlé množství projektů realizovaných nemocnicí společně s oborově zaměřenými fakultami a katedrami VŠB. Dá se říct, že tato spolupráce je historicky na velmi vysoké kvalitativní úrovni."

MUDr. Procházka se zmiňuje také o tom, že na půdě fakultní nemocnice vznikly mnohé bakalářské i doktorandské práce a že v současné době je registrováno i několik významných prací zaměřených na rehabilitaci pacientů po cévních mozkových příhodách. „Zároveň jsou testovány nové technologie a výsledky mnoha projektů jsou aplikovány v nemocniční praxi. Na tom se vedle fakultní nemocnice a vysoké školy v mnoha případech podílejí i malí a střední podnikatelé, kteří s naší nemocnicí funkčně kooperují," doplňuje s tím, že studenti se například podílejí na analýzách preklinických testů na chirurgické klinice a zapojují se i do vývoje nového patentovaného zařízení pro léčbu metastáz v jaterním parenchymu.