Velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě dnes zahájilo provoz

Pavilon A výstaviště Černá louka v Ostravě slouží ode dneška jako očkovací centrum. Vybudovali ho společně Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava. Ta zároveň zajišťuje veškerý zdravotnický i administrativní personál, ochranné pomůcky, jehly, stříkačky, náplasti a další spotřební materiál potřebný pro očkování. Stará se i o IT techniku, tisk očkovacích certifikátů a napojení na nemocniční informační systém, protože se jedná o detašované pracoviště našeho největšího státního zdravotnického zařízení v Moravskoslezském kraji.

V tomto centru budou očkovat zdravotníci, kteří jsou zaměstnanci Fakultní nemocnice Ostrava a k aplikaci do svalu mají veškerou kompetenci. Tedy všeobecné sestry, porodní asistentky a dětské sestry,“ přiblížila složení nelékařského týmu PhDr. Andrea Polanská, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FN Ostrava.

VOM1

Vakcínu dnes dostali i senioři nad 70 let a také učitelé. Mezi nimi i Marie Zezulková, která učí hru na housle v Základní umělecké škole ve Slezské Ostravě. „Ta celková situace, která teď je, tak nahrává tomu, že všichni, kteří nemají nějaké závažné problémy, tak měli by tady toto absolvovat, protože doba je zlá a je třeba už s tím taky trošku pohnout, abychom mohli žít zase normálním životem,“ uvedla během půlhodinového čekání na případnou alergickou reakci. Po celou 12 hodinovou dobu provozu jsou v centru přítomni lékaři FN Ostrava a také sanitka Zdravotnické záchranné služby MS kraje.

VOM5

Plná kapacita centra na Černé louce v Ostravě je 1800 očkovaných denně. Zájemci o očkování se mohou zaregistrovat a rezervovat si termín očkování prostřednictvím centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz. K očkování však přijdou až poté, co obdrží zvací SMS z rezervačního systému a zarezervují si konkrétní datum a čas aplikace vakcíny. S registrací pomůže také bezplatná infolinka 1221.

Bližší informace k očkování jsou dostupné i na internetových stránkách FN Ostrava pod odkazem Očkovací centrum covid nebo na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/.

A jak vypadá cesta člověka uvnitř očkovacího centra? Podívejte se na video:

yt