20.08.2020

Vážné popáleniny může způsobit i slunce, varují lékaři

Celkem 15 pacientů s popáleninami až 2. stupně, které si lidé přivodili nadměrným sluněním, ošetřili od začátku prázdnin lékaři Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava. Všechna zranění si vyžádala nejméně týdenní léčení. A co je alarmující, více než polovinu pacientů tvořily děti. Jejich kůže je totiž stejně jako kůže seniorů ke spálení mnohem náchylnější. Lékaři upozorňují, že i sluneční paprsky na konci srpna mohou způsobit vážné zdravotní potíže.

Podle přednostky této kliniky MUDr. Zdenky Němečkové Crkvenjaš, MBA, snáší sluneční záření každý člověk jinak. Záleží na fototypu pokožky i na věku. „Ošetřili jsme třeba několik dětí z příměstských táborů, které krémy s UV faktorem sice měly, ale nepoužívaly je. Je vždy na dospělých, aby na děti dohlédli,“ zdůraznila přednostka Němečková Crkvenjaš a připomněla, že pokud už si člověk kůži na slunci spálí a jedná se jen o zarudnutí, měl by si pomoci chlazením vodou. „V žádném případě by ale lidé neměli na spálenou kůži přikládat led,“ dodala.

P4122689_orez_def_1_watermarked

Pokud se na spálené kůži objeví puchýře, je nutné vyhledat odborné ošetření, protože v takovém případě už se jedná o popáleninu 2. stupně. Léčba obvykle spočívá v aplikaci speciálních prostředků na hojení ran, které zabrání vzniku infekce a vytvoří správné prostředí k rychlé regeneraci pokožky.

P6118546_orez_zmens_watermarked

Nejdůležitější je prevence. Lidé by ani na sklonku léta neměli podcenit i kratší pobyt venku na přímém slunci, měli by se chránit oblečením a ochranným krémem s UV faktorem. Kůže spálená od slunce totiž zůstává až rok velmi přecitlivělá a velmi náchylná k dalšímu spálení.