06.06.2017

Úspěšné replantace končetin

Dvě replantace rukou v průběhu jednoho měsíce. Fakultní nemocnice Ostrava hlásí, že sezona kutilských aktivit je v plném proudu

„Čím více je práce na zahradě a kolem domu, tím častěji se věnujeme kutilům s amputovanými prsty nebo s ještě těžšími zraněními způsobenými většinou okružní pilou, lidově cirkulárkou. Zatímco od listopadu do února se s tímto typem zranění na našem pracovišti v podstatě nesetkáváme, od března těchto případů razantně přibývá. Letos jsme během jednoho měsíce řešili kromě amputovaných prstů hned dva vážné úrazy způsobené rotační okružní pilou, kdy došlo k amputaci části ruky," konstatuje MUDr. Martin Paciorek, primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky Fakultní nemocnice Ostrava. Toto centrum zajišťuje 24hodinovou replantační pohotovost pro úrazy ruky v Moravskoslezském kraji jako jedno ze tří center v České republice.

V jednom případě šlo o amputaci končetiny v oblasti dlaně, u druhého pacienta cirkulárka zasáhla ruku v předloktí. Obě replantace skočily úspěšně: pacient s amputovanou částí dlaně začal už koncem května rehabilitovat, stejně dobře skončila i replantace u druhého pacienta, a to přesto, že byl do nemocnice přivezen až několik hodin po úrazu. „První operace, která byla kvůli lokalitě zranění náročnější, trvala 12 hodin, druhá 10 hodin," přibližuje detaily MUDr. Paciorek a akcentuje nezbytnost dokonalé souhry celého operačního týmu. „Je třeba si uvědomit, že musí být obnovena každá struktura – cévy, nervy, kosti i šlachy. Cévy, aby končetina byla prokrvená, nervy, aby byla zachována citlivost, a šlachy kvůli pohybu. Pokud jde o vysoké amputace, s ošetřením kostí nám pomáhají traumatologové, kteří s tím mají bohaté zkušenosti. Právě zkušenosti jsou tím, na čem stavíme, podstatná je i koordinace celé operace a práce v týmu krok za krokem tak, aby vše běželo, jak má. Velká zodpovědnost leží i na bedrech anesteziologů, kteří musí pacienta připravit tak, aby 12 hodin na operačním sále zvládl co nejlépe, aby měl monitorované funkce, aby nedošlo k otlakům nebo podchlazení. My pak vzhledem k dvou- až třímilimetrové tloušťce výživných cév operujeme pod mikroskopem, kde dvoumilimetrovou cévu sešíváme přibližně deseti stehy." K tomu chirurgové používají extrémně jemné, okem nepostižitelné vlákno o tloušťce tisíciny lidského vlasu. Stejně miniaturní, zhruba dva milimetry dlouhá, je i jehla. „Je jasné, že operujícímu chirurgovi se v žádném případě nesmí třást ruka. I jen jemný třes má z pohledu přes mikroskop podobu velkých výkyvů, takže mikrochirurgie by nebyla možná. Proto by měl každý operatér vědět, čemu se musí vyhýbat. Někdo je například citlivý na kávu," poznamenává MUDr. Paciorek a zároveň dodává, že samotnou operací práce s pacientem zdaleka nekončí. „Důležitý je funkční výsledek. Polovina úspěchu závisí na kvalitním provedení operace, dalších padesát procent záleží na pacientovi, na jeho přístupu k rehabilitaci a především rehabilitačních pracovnících. Nestačí, že se nám podaří ruku perfektně přišít, pokud s ní pacient nebude cvičit, ztuhne a bude mít podobný efekt jako bioprotéza. To určitě není cílem. Ale je třeba počítat s tím, že rehabilitace je časově několikanásobně náročnější než samotná operace, doléčení trvá půl roku i déle. Rok trvá, než zcela prorostou nervy."

Lidé by se měli podle primáře Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky Fakultní nemocnice Ostrava při práci s rotačními okružními pilami řídit jednoduchým pravidlem. Nepracovat v rukavicích a v oděvu s dlouhými rukávy. „K amputacím cirkulárkou dochází v 95 procentech případů právě proto, že kotouč pily nejprve zachytí rukáv nebo rukavici," poznamenává MUDr. Paciorek a doporučuje – pokud už k amputaci prstu dojde – zabalit amputát do vlhčeného kapesníku nebo ubrousku, vložit do mikroténového sáčku a to celé dát do vody s ledem. To zaručí, že amputát bude delší dobu připraven k replantaci. S takto uloženým amputátem je třeba se vypravit do jakékoliv chirurgické ambulance, kde bude zraněný ošetřen, případně – pokud to bude situace vyžadovat – bude převezen do některého ze tří replantačních center v republice. Jedním z nich je právě to ostravské. „Určitě není vhodné uložit amputát přímo do ledu," upozorňuje MUDr. Paciorek s odkazem na případ, kdy byl zraněný přivezen do nemocnice i se třemi amputovanými prsty. Ty ale byly uloženy v autoledničce a cestou zmrzly tak, že už nebylo možné replantaci provést.