Studenti univerzit pomáhají ve FN Ostrava

Čtyřicítka studentů lékařských fakult napříč republikou se spolu se studenty Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v těchto dnech ochotně zapojila do pomoci zvládnout nouzový provoz ve Fakultní nemocnici Ostrava. Budoucí zdravotníci pomáhají na jednotlivých odděleních a u vstupů do nemocnice, budoucí učitelé se starají o děti zaměstnanců nemocnice, kteří mají právě služby.

Jsme velmi rádi za jejich zájem i pracovní nasazení. Aktuálně je využíváme například na triážních místech, kde pacientům měří teplotu a zjišťují dotazníkovou formou, zda nejsou infekční. Pak pacienty posílají na příslušná oddělení nemocnice,“ vysvětluje JUDr. Jana Pajᶏk, náměstkyně ředitele pro personální řízení FN Ostrava.

Studenti nechtějí sedět doma, chtějí být užiteční. Jak říká student 5. ročníku lékařské fakulty Marek Procházka: „Přivítal jsem to, určitě, jako forma praxe to je, snad to bude k něčemu i lidem.“ A jeho kolega ze 3. ročníku Daniel Kopec ho doplňuje: „Chci být přínosem, ať všichni zvládneme ten stav."

studenti20202

„V tuto chvíli máme na chirurgické klinice 7 studentů medicíny, kteří pracují na pozici sanitáře. To znamená, že vykonávají práci ošetřovatelskou, pomáhají sestře i pacientovi,“ popisuje práci studentů Mgr. Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FN Ostrava.

Nabídku studentů Pedagogické fakulty Ostravské univerzity ohledně hlídání dětí v jejich domácím prostředí využilo zatím zhruba 20 zaměstnanců nemocnice. „Je situace, kdy každý z nás může přiložit ruku k dílu, a to si myslím, že je v tuto chvíli podstatné,“ shrnula důvody, proč pomáhá, Martina Pavlicová, studentka 4. ročníku ostravské lékařské fakulty.

Za jejich obětavou pomoc všem zapojeným studentům moc děkujeme.