Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity sledují v rámci výuky unikátní operační výkony prováděné ve FN Ostrava online doma u svých počítačů

Koronavirová epidemie na čas zastavila i výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických oborů přímo na odděleních a klinikách. Lékaři FN Ostrava vyučující na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) však rychle zareagovali a prakticky od prvních dnů nabídli studentům výuku online. Například Ústav radiodiagnostický FN Ostrava je technicky vybavený natolik, že studenti mohli výkony na angiolince sledovat doma u svých počítačů, a poté o nich s lékařem diskutovat. Tuto formu výuky využíval prakticky celý semestr i vedoucí lékař angiolinky a proděkan LF OU doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA, který studentům nabídl možnost vidět i velmi náročné a výjimečné výkony.

Studenti 4. ročníku oboru Všeobecné lékařství měli v rámci předmětu Radiologie možnost v poslední přednášce vidět velmi komplikovaný výkon, kdy jsme do pánevní tepny implantovali ve spolupráci s cévními chirurgy speciální endovaskulární protézu,“ popsal jednu z netradičních přednášek proděkan Procházka.

pomoc studentu

Studenti ihned po online zhlédnutí náročného výkonu s docentem Procházkou o postupu diskutovali. Jednu z budoucích lékařek Adélu Osuchowskou například zajímalo, jaká bude životnost implantované protézy a jaká bude mít pacient v životě omezení. „Musím říct, že nejen ta poslední i všechny předchozí přednášky z angiolinky mě doslova nadchly. Spolu s ostatními studenty jsme měli možnost vidět široké spektrum výkonů opravdu v přímém přenosu a nemuseli jsme přitom vůbec z domu,“ ocenila výuku studentka.

Online byla v kontaktu s mediky i další pracoviště ostravské fakultní nemocnice, jejíž přednostové působí zároveň jako vedoucí kateder na LF OU. V posledních dnech už v některých případech sledují studenti náročné operace v přímém přenosu i v knihovnách jednotlivých klinik.

Petlachová Petra

Ing. Petra Petlachová
vedoucí Oddělení komunikace

tel.: + 420 597 373 351
tel.: + 420 704 850 110

pressfno@fno.cz

Kde nás najdete?

ADRESA

Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790/5, 708 52 Ostrava-Poruba
IČ: 00843989          DIČ: CZ 00843989
GPS: 49° 49' 36" N / 18° 09' 40" E
Tel.: 59 737 11 11, E-mail: fno@fno.cz

Návštěvní hodiny

Denně od 15.00 do 18.00 hod.

Mapa areálu