Skončila Miniinvazivní Ostrava!

Dvanáct začínajících lékařů z nemocnic napříč Českou republikou a Slovenskem absolvovalo ve Fakultní nemocnici Ostrava týdenní kurz miniinvazivní chirurgie. Druhý ročník akce, o kterou byl mezi mladými operatéry obrovský zájem, zorganizovalo vedení Chirurgické kliniky FN Ostrava v čele s jejím přednostou doc. et doc. MUDr. Petrem Vávrou, Ph.D.

261021-MO2

Program 2. ročníku kurzu byl rozdělený do tří částí. Teorii byl věnován jeden a půl dne, stejný prostor měli kurzisté vyhrazen pro nácvik na trenažérech v edukační místnosti nemocnice a celé dva dny mohli strávit na operačních sálech. „Dali jsme dohromady poměrně velký soubor pacientů, které jsme za ty dva dny odoperovali, aby naši frekventanti viděli co největší škálu výkonů,“ uvedl docent Vávra, který se po celý týden spolu s dalšími, převážně věkově mladšími lékaři z kliniky, svým začínajícím kolegům věnoval. Mezi přihlášenými byla také MUDr. Jana Sprinzlová, která působí na chirurgii Nemocnice Jihlava. Promovala před rokem. „Pro mě, jakožto začínajícího chirurga, je takový kurz velmi přínosný, protože jsem ještě nikdy takhle neoperovala.“ Možnost pracovat na trenažéru ocenila i MUDr. Šárka Lýsková z nemocnice v Krnově, která je v oboru dva roky. „Přihlásila jsem se, abych si rozšířila své laparoskopické schopnosti. Mám zkušenost jen s appendektomií. U nás v nemocnici žádný trenažér nemáme, tak není ani možnost si to zkoušet mimo operační sál.

261021-MO3

Zájem o týdenní kurz byl mezi mladými lékaři obrovský. I přesto, že z loňských 10 účastníků navýšili organizátoři počet na 12, zájem, který byl trojnásobný, nepokryli. „Už teď máme kurz obsazený na další rok, takže určitě budeme v organizaci pokračovat, ale počet míst v kurzu navyšovat nechceme, abychom udrželi individuální přístup,“ uvedl docent Vávra a připomněl, že miniiinvazivní chirurgie má v ostravské fakultní nemocnici dlouhou a bohatou historii. Jednu z prvních laparoskopických operací provedl přesně před 30 lety velký propagátor tohoto operačního postupu, bývalý přednosta kliniky doc. MUDr. Jan Dostalík, CSc.

Celý kurz byl spolufinancován také z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Podívejte se na i zajímavou videoreportáž: https://youtu.be/v0wgOaPNKh8.