Rodiče čtou svým předčasně narozeným dětem v inkubátorech

Součástí terapie dětí, které musí prožít první dny života v inkubátorech, je na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava čtení z knížky. Rodiče přivedla k této aktivitě staniční sestra jednotky Mgr. Veronika Petrášová. Rozhodla se tak na základě zkušeností, které prokázaly, že komunikace s předčasně narozeným dítětem i prostřednictvím čtení má na jeho psychomotorický vývoj výrazně pozitivní vliv.

Říká se tomu ATEKK (Auditiv Taktile Eltern Kind Komunikation – komunikace rodičů s dítětem). Je to podpora nedonošených dětí v rámci vývojové péče založená na principech bazální stimulace. Má srovnatelné benefity jako klokánkování. Vytvoření vztahu mezi dítětem a rodičem podporuje neurologický vývoj předčasně narozeného dítěte, pomáhá připravovat rodiče na novou roli a je to jeden z dalších bodů, kdy jsou rodiče přímo součástí  péče,“ doplnila Mgr. Petrášová.

cteni

Děti hlas svých rodičů, který znají již z prenatálního období, uklidňuje. A knížka může v komunikaci s miminkem v inkubátoru velmi pomoci. Někdy je totiž pro rodiče velmi těžké najít slova, která chtějí svému potomkovi sdělit. Četba pohádky je ale pro ně přirozená,“ doplnila primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová.

Iniciativu čerstvé držitelky profesního ocenění Sestra roku rodiče vítají. „Přijde mi to příjemné. My si sice povídáme se synem i tak, ale ty knížečky jsou další způsob, jak vzájemně komunikovat,“ vyznala se Petra Březinová, která před pár dny předčasně porodila ve FN Ostrava syna.

cteni_01

Výtisky do nové knihovny postupně přinášejí rodiče, ale také dětské sestry, které na oddělení pracují. Mgr. Veronika Petrášová by ráda první knížku, kterou rodiče svým dětem čtou, darovala domů, aby jim časem připomněla první dny života. Podobně, jako si mohou zakoupit a vést Deník z inkubátoru, jehož je autorkou.

Jednotkou intenzivní a resuscitační péče Oddělení neonatologie FN Ostrava ročně projde zhruba 800 dětí. Letos zatím 75 novorozených pacientů mělo porodní váhu pod 1500 gramů.

Petlachová Petra

Ing. Petra Petlachová
vedoucí Oddělení komunikace

tel.: + 420 597 373 351
tel.: + 420 704 850 110

pressfno@fno.cz

Kde nás najdete?

ADRESA

Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790/5, 708 52 Ostrava-Poruba
IČ: 00843989          DIČ: CZ 00843989
GPS: 49° 49' 36" N / 18° 09' 40" E
Tel.: 59 737 11 11, E-mail: fno@fno.cz

Návštěvní hodiny

Denně od 15.00 do 18.00 hod.

Mapa areálu