01.10.2015

Rekonstrukce ve FNO

Modernizace polikliniky, rekonstrukce heliportů i dalších míst. Fakultní nemocnice Ostrava prochází zásadními změnami

Při rekonstrukcích myslíme i na rorýse

Fakultní nemocnice Ostrava v letošním roce prochází dokonalým faceliftem. Rekonstrukcí prochází i jeden z nejrozsáhlejších objektů v  nemocnici – poliklinika, kde bylo v první polovině září vyměněno zhruba 80 procent oken a zateplena střecha i odpovídající část obvodového pláště. V druhé polovině září  polikliniku FNO čeká i výměna všech vstupních dveří a prosklených výplní a dokončení zateplení fasády a střech. „Celkové náklady na rekonstrukci, která by měla přinést větší komfort pacientům i personálu i snížení nákladů na provoz, představují částku 56,144 milionu korun včetně DPH," upřesňuje tiskový mluvčí nemocnice Tomáš Oborný a dodává, že v budoucnu budou některé prostory polikliniky, například uzavřené čekárny, klimatizovány. „Vzhledem k technické a finanční náročnosti tohoto záměru, kde počítáme s náklady ve výši přibližně 22 milionů korun, bude tato akce prováděna po etapách," pokračuje a dodává, že kromě polikliniky prošly rekonstrukcí i obě nemocniční přistávací plochy pro vrtulníky. Heliport za onkologickou klinikou za sebou má kompletní úpravu – byla vybudována zcela nová přistávací plocha, příjezdová cesta a úpravami prošel i okolní terén. „Heliport u urgentního příjmu byl opatřen novým, kvalitnějším povrchem, včetně nové rampy pro nájezd techniky na plochu. Součástí obou rekonstrukcí byla i komplexní oprava mostu – příjezdové cesty k urgentnímu příjmu, která byla opatřena kvalitní hydroizolací, odvodněním a novým živičným povrchem," informuje Tomáš Oborný o akci v celkové hodnotě téměř 17 milionů korun, která je z 85 procent financována z dotací EU a z 15 procent z vlastních zdrojů nemocnice.

Díky evropským dotacím mohla být v hodnotě 7,6 milionu korun (bez DPH) zateplena také centrální kuchyně FNO, která získala také nová plastová okna i vstupní prosklené stěny a okna z hliníkových profilů, která zaručují kvalitní tepelnou i zvukovou izolaci. „V objektech polikliniky a centrální kuchyně si zvykli hnízdit rorýsi obecní. Protože zateplení jim hnízdění znemožnilo, chystáme se na obou zrekonstruovaných budovách umístit několik budek, v nichž by zástupci tohoto chráněného druhu našli svůj domov," doplňuje Tomáš Oborný malou zajímavost a přibližuje i další akci, která v nemocničním areálu probíhá od června. V tomto případě jde o zateplení budovy patologie v hodnotě 3,6 milionu korun. I tady došlo k výměně oken, prosklené vstupní stěny nahradily hliníkové profily s izolačním dvojsklem. A aby první patro patologie mělo dostatek denního světla, byla na severozápadní stěně vybourána část keramických panelů a na jejich místo instalována nová plastová okna.