Příslušníci Vězeňské služby ČR přišli hromadně darovat krev

Přes čtyřicet příslušníků Vězeňské služby ČR z Vazební věznice Ostrava, Věznice Ostrava – Heřmanice a Věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Opava, zareagovalo na výzvu republikového vedení a přišlo společně darovat krev do Krevního centra FN Ostrava. Polovina z nich poprvé.

Dárce přišla podpořit i primářka Krevního centra FN Ostrava doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA: Čtyřicet tři dárců to v přepočtu znamená nějakých 22 litrů krve. Samozřejmě velmi děkujeme, protože byť naše zásoby krve a krevních složek nejsou špatné, tak je třeba je plynule a průběžně doplňovat.“ Mluvčí vězeňské služby České republiky Petra Kučerová zmínila, že k celorepublikové dobrovolné dárcovské výzvě se přihlásilo přes 400 příslušníků a příslušnic. Podobné akce se po Praze a Ostravě budou konat i v dalších městech napříč republikou. „Co se týká Ostravy, konkrétně fakultní nemocnice, tak to místo má pro nás i emoční podtext, protože zde přišli o život při loňské tragédii dva naši příslušníci. A my jsme se sem vrátili s něčím pozitivním,“ uvedla Petra Kučerová, jejíž slova doplnil jeden z dárců. „Všichni to samozřejmě máme ve svých pamětech a všichni jsme rádi, že můžeme pomoct touhle akcí.“

nikolas

Hromadné odběry začalo Krevní centrum FN Ostrava organizovat před 6 lety. Tehdy se do něj zapojilo 6 firem i organizací. „A pomalinku se to nabalovalo, zvětšovalo a v loňském roce jsme skončili u čísla 60, což je úžasné. Věřím, že do budoucna bude ten počet ještě stoupat, protože firmy nám volají a chtějí přijít na odběr společně,“ přiblížila manažerka Krevního centra FN Ostrava Bc. Naděžda Kalužová. Hromadné akce mají podle zkušeností tamních zdravotníků ještě jednu přednost. Odběry snášejí bez problémů i ti, kteří by se sem sami přijít neodhodlali.

Vezenska_sluzba2

Zvlášť žádaní jsou teď dárci takzvané rekonvalescentní plazmy. Tedy ti, kteří už prodělali infekci Covid-19. „My jsme k dnešnímu dni vyrobili přes 210 transfuzních jednotek této plazmy, kterou jsme vydali celkem 69 pacientům. Z toho 50 pacientů bylo hospitalizováno u nás, ve Fakultní nemocnici Ostrava a 19 jednotek jsme poslali do nemocnic v Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ upřesnila primářka Čermáková.