Péče o onkologické pacienty je v těchto dnech výrazně složitější, ale zvládáme to

Přestože je v době pandemie a nouzového režimu péče o onkologické pacienty výrazně složitější, ve FN Ostrava ji zdravotníci zajišťují prakticky bez omezení. Léčba rozléčených onkologických pacientů probíhá bez přerušení. Zahajuje se i léčba u nových pacientů, u kterých by riziko z prodlení znamenalo ohrožení výsledků onkologické léčby. U předléčených pacientů se jen prodloužily intervaly mezi jednotlivými dávkami.

To vše samozřejmě funguje za přísného dodržování zvýšených hygienicko - epidemiologických opatření ze strany personálu i pacientů samotných. Pacienti musí před každou návštěvou nemocnice u vstupu projít kontrolním místem, kde je jim změřena teplota a vyplní krátký dotazník.

cyberknife

Velmi citlivě a zodpovědně přistupujeme i k péči o pacienty s krevními nádory, protože jde o jednu z nejrizikovějších skupin, u kterých infekce Covid-19 může mít velmi vážný průběh. „Zakoupili jsme speciální pračky vzduchu na bázi studené plazmy, které garantují i zničení tohoto viru. Zavedli jsme průběžné testování jak zaměstnanců, tak pacientů. Naši zdravotníci i nemocní jsou od příchodu do prostor ambulancí chráněni respirátorem, rukavicemi a ochrannými brýlemi. Snažíme se nemocné uklidnit a naučit se jistě pohybovat v dnešním novém "covidovém" světě, což snad dobře dokladuje tato věta z edukačních textů pro nemocné "Jste v rizikové skupině a chcete také normálně žít. Stačí se důsledně chránit!, “ přiblížil situaci na Klinice hematoonkologické její přednosta prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.

A v podstatě bez omezení je i péče o onkogynekologické pacientky. „Péči o onkologické pacientky vnímáme i v těchto dnech jako naši prioritu, a proto jsou jedinou skupinou pacientek, kterou jsme operovali i v době omezeného provozu kliniky,“ popsal situaci na Gynekologicko-porodnické klinice vedoucí Onkogynekologického centra doc. MUDr. Jaroslav Klát, Ph.D.

onkogynekologie2

Zdravotnický personál je rozdělený na dva týmy. V onkogynekologickém stacionáři, který má samostatný vchod a kde se aplikují chemoterapie, pracují aktuálně jen vyčlenění lékaři. „V tomto režimu se nám podařilo zachovat jak aplikaci chemoterapie bez omezení, tak i péči o onkologické pacientky, které podstupují experimentální léčbu v rámci klinických studií,“ dodal doc. Klát. Jediné omezení je ve sledování pacientek po léčbě. Tam probíhají konzultace převážně telefonicky, a jakmile to situace dovolí, budou i tyto ženy pozvány k osobní konzultaci.

Petlachová Petra

Ing. Petra Petlachová
vedoucí Oddělení komunikace

tel.: + 420 597 373 351
tel.: + 420 704 850 110

pressfno@fno.cz

Kde nás najdete?

ADRESA

Fakultní nemocnice Ostrava
17. listopadu 1790/5, 708 52 Ostrava-Poruba
IČ: 00843989          DIČ: CZ 00843989
GPS: 49° 49' 36" N / 18° 09' 40" E
Tel.: 59 737 11 11, E-mail: fno@fno.cz

Návštěvní hodiny

Denně od 15.00 do 18.00 hod.

Mapa areálu