17.09.2020

Pacientkám gynekologie zkrátí dlouhou chvíli zajímavé knihy

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava se zapojila do projektu Nemocniční knihovničky. Jeho cílem je nabídnout pacientům kvalitní čtení v době, kdy musí ležet na oddělení, čekají na diagnózu nebo prochází chemoterapií.

„Pro tyto účely jsme vybrali náš onkogynekologický stacionář a lůžkovou část gynekologického oddělení, kde si budou moci naše pacientky půjčit zajímavé knihy a zpestřit si tak ne vždy příjemné chvíle,“ říká zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr Jaroslav Klát, Ph.D.

IMG_3458

„Když se můj tatínek pral s rakovinou, všimla jsem si, jak smutné a poloprázdné jsou knihovničky v nemocnicích. Vím taky, kolik času tam pacienti stráví a jak dobrá knížka může jim i jejich doprovodu pobyt i nepříjemné procedury ulehčit,“ přibližuje autorka projektu Nemocniční knihovničky Barbora Topinková, jak nápad vznikl. Sama Topinková je autorkou úspěšných knih a proto, když dostala jako honorář své vlastní knihy, rozhodla se je rozdat a spojila dva nápady dohromady. „Abych v tom nebyla sama, oslovila jsem další autory, zda by do sbírky taky nepřispěli. A tak vznikl projekt nemocničních knihovniček. Společně s Nadací Hippokrates, která mimo jiné spravuje knihovničky onkogynekologického oddělení VFN U Apolináře, jsme nakrmili první tři knihovničky,“ popisuje Barbora Topinková.

IMG_3469

Nyní se do projektu zapojuje i Fakultní nemocnice Ostrava, konkrétně Gynekologicko-porodnická klinika. „Stále hledáme cesty, jak našim pacientkám zpříjemnit čas u nás,“ vysvětluje přednosta kliniky docent Šimetka. „Tento projekt nás proto mile překvapil a s radostí jsme nabídli naši stávající knihovnu v lůžkové části gynekologického oddělení a čekárnu onkogynekologického stacionáře. Ženy si tam budou moci knihy půjčit a my věříme, že jim tak čas u nás rychleji a příjemněji uteče.“

Barbora Topinková přivezla 15. září na Gynekologicko-porodnickou kliniku téměř 50 knih od současných českých autorů i světové bestsellery. Svou knihu v několika výtiscích daroval do nemocničních knihovniček i autor historických románů David Návara. „Moje knihy se čtou dobře, jsou optimistické a sám bych si něco takového rád přečetl, kdybych ležel nemocný v nemocnici,“ vysvětluje spisovatel důvody zapojení se do projektu. Během slavnostního předání knih pak Návara přečetl úryvek ze své knihy Wavesbury.

IMG_3470

„Cílem projektu je doplnit svazky ohmataných rodokapsů o knihy, které vyloudí úsměv nebo zasněný výraz na tváři pacientů, kteří v nemocnici tráví ne zrovna příjemné hodiny a dny. Pacienti si je mohou číst na místě nebo si je půjčit domů, zasnít se nad nimi a chvilku zapomenout na to, co je bolí,“ uzavírá Barbora Topinková.

Gynekologicko-porodnická klinika v roce 2019 registrovala 263 nových onkologicky nemocných pacientek, z toho bylo 221 operovaných. Na onkogynekologickém stacionáři bylo za loňský rok podáno celkem 1 000 léčebných cyklů u 138 pacientek.