27.11.2020

Pacienti mohou komunikovat s rodinou i pomocí tabletu. FN Ostrava jimi vybavila oddělení intenzivní péče

FN Ostrava nově vybavila oddělení resuscitační a intenzivní péče tablety, díky kterým se mohou pacienti spojit se svými blízkými. S nadšením tuto novinku přivítaly zejména rodiny nemocných, kteří jsou ve velmi vážném stavu a nezvládnou sami komunikovat. Sestřičky se v předem domluvenou hodinu s rodinou spojí a pacient na lůžku, napojený na přístroje, má možnost své blízké vidět a slyšet.

Nápad vybavit oddělení touto komunikační technikou vzešel od vrchní sestry Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny PhDr. Renaty Zoubkové, Ph.D. Právě na této klinice pečují od vypuknutí koronavirové epidemie o nejvážněji nemocné, kteří jsou hospitalizováni i několik týdnů a bez možnosti kontaktu s rodinou. Mezi prvními si tuto formu komunikace se svým tatínkem vyzkoušela rodina pana Vlastimila Dvořáka. „Byla to výborná zpráva, že se můžeme s tatínkem vidět po takové dlouhé době a hlavně, že jste nám to umožnili! Maminka se velmi uklidnila, byla nadšená. Klobouk dolů. Obdivuji vše, co musíte prožívat a zvládat,“ poděkovala zdravotníkům krátce po obrazovém spojení dcera pana Dvořáka. I on během kontaktu s nejbližšími, které neviděl více než měsíc, neskrýval dojetí: „Budu se snažit, ať jsem co nejdříve zpátky s vámi. Jsem moc rád, že vás všechny vidím. Budu bojovat.“

tbimage001

Také pro zdravotníky to byla podle staniční sestry covid JIP PhDr. Karolíny Stuchlíkové, Ph.D. velmi emotivní situace. „Kolegyně Ivana Volná, která setkání pomohla technicky zprostředkovat, mi potvrdila, že pacientovi se po skončení hovoru výrazně zlepšila nálada a po celou dobu rozhovoru měl úsměv na tváři. I v této náročné situaci, kterou vyžaduje péče o těžce nemocné covid pozitivní pacienty, si sestřičky udělají čas, aby pacientům komunikaci s rodinou umožnily,“ ubezpečila staniční sestra.

tbimage002

FN Ostrava zatím pořídila 10 tabletů, vybavených bezpečnou aplikací, která umožňuje komunikovat. „Jsem rád, že se tato služba pacientům, která si nevyžádala žádná složitá technická opatření, setkala s pozitivní odezvou. Pokud bude zájem, jsme postupně schopni vybavit touto elektronikou i další oddělení,“ uvedl náměstek ředitele FN Ostrava pro IT Bc. Petr Foltýn.

Ve FN Ostrava je aktuálně hospitalizováno 96 covid pozitivních pacientů, 20 z nich na lůžkách resuscitační a intenzivní péče.