Odložený podvaz pupečníku je ve FNO už samozřejmostí

Pupeční šňůru s vaším miminkem přerušíme, až pupečník sám dotepe. Tuto větu teď slyší od svých porodníků v ostravské fakultní nemocnici čerstvé maminky. Odborně se tato novinka jmenuje odložený podvaz pupečníku. MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů, přibližuje význam toho postupu.

Ihned po porodu položíme dítě na tělo maminky a s přerušením pupečníku čekáme, než dojde z tzv. dotepání pupečníků, čili než většina krve přejde z placenty do plodu. Zvýšený příliv pupečníkové krve má pozitivní vliv například na zásoby železa během prvního půl roku dítěte nebo snižuje nutnost podání krevní transfúze, vyjmenovává MUDr. Špaček důvody, proč s podvazem počkat.

Porodníci ostravské Fakultní nemocnice volí tento postup standardně už i u císařských řezů. I u toho operativního ukončení porodu pupečník podváží až po jedné minutě. Budoucí maminky sami tento nový způsob přerušení často žádají ve svých porodních plánech. Ostravská fakultní nemocnice nabízí tuto službu maminkám od 28. týdnu těhotenství.

„Četné studie prokázaly, že u předčasně narozených dětí má odložení podvázání pupečníku pozitivní přínos i ve sníženém výskytu anémie a krvácení do mozku“ dodává MUDr. Hana Wiedermannová, primářka Oddělní neonatologie FNO.

{gallery}novinkytz/gyn-por{/gallery}

Pokud není možné nechat pupečník dotepat, provedou lékaři tzv. milking – to znamená, že krev z pupečníku přesunou do těla novorozence rukou. Gynekologicko-porodnická klinika FNO nově nabízí ženám po císařském řezu i možnost tzv. bondingu - tedy ponechání dítěte na těle matky od porodu i v následujících 24 hodinách.  Na Oddělení pro riziková těhotenství jsou pro ně vyčleněny dva nadstandardně vybavené pokoje.

Se všemi  novinkami i prostředím porodnice se mohou budoucí rodiče přijít seznámit i bez předchozího objednání každou středu od 13. hodin přímo na Gynekologicko-porodnickou kliniku FNO.