11.03.2021

Očkovací místo FN Ostrava v Porubě je nově bezbariérové, Očkovací centrum na Černé louce naočkuje až tisíc osob denně

Očkovací místo v Ostravě - Porubě se nově přemístilo do přízemí budovy Polikliniky FN Ostrava. Vzniklo v prostorách, které dočasně uvolnila Zdravotní pojišťovna RBP. Přístup do něj je naprosto bezbariérový a v provozu je jako doposud po celý týden, vždy od 7 do 19 hodin.

Aktuálně je v tomto místě očkováno přes 200 lidí denně. Výrazně vyšší počet zájemců se ale může registrovat do Očkovacího centra, které vzniklo v Pavilonu A výstaviště Černá louka v centru Ostravy a je v provozu od 1. března 2021.

Za prvních 10 dní fungování centra, které společně vybudovalo statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Lékařská fakulta OU a naše fakultní nemocnice, se podařilo naočkovat téměř 8000 zájemců o vakcinaci. V těchto dnech je v plném provozu 9 očkovacích boxů, což kapacitně znamená 1000 naočkovaných denně,“ uvedla doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, náměstkyně ředitele pro léčebnou péči FN Ostrava.

110321-VOCM1

Očkovací centrum je v provozu 7 dní v týdnu, vždy od 7 do 19 hodin. Vakcíny sem přivážejí hasiči z centrálního skladu Lékárny FN Ostrava každé ráno v 6.30 hodin. „Aktuálně chod centra zajišťuje denně okolo 35 lidí. Jde o zdravotníky, ale také o další profese, bez kterých by provoz nemohl fungovat. Díky podpoře Odboru léčebné výživy a stravování FN Ostrava mají zajištěno teplé jídlo. Velký důraz klademe na čistotu. Například úklidová služba dezinfikuje každou půl hodinu všechny povrchy a každou hodinu podlahové plochy,“ přiblížila chod Očkovacího centra jeho hlavní koordinátorka, Ing. Yveta Sklusalová, vedoucí Oddělení bezpečnosti a služeb FN Ostrava, která zároveň vysvětlila, proč se někdy v brzkých ranních hodinách tvoří před vstupem do centra fronta. „Problém je v tom, že řada lidí nepřichází na čas, který si zarezervovali, ale často i s hodinovým předstihem. Během dne už je pak provoz naprosto plynulý,“ uvedla Ing. Sklusalová.

110321-VOCM2

Zdravotníci také připomínají, že podle Metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví ČR, který se opírá o stanoviska odborných společností, by neměli být očkováni lidé, kteří prodělali covid -19 před méně než 90 dny. Je to období, kdy by člověk měl být chráněn protilátkami po proběhlé nemoci, uvádí se mimo jiné v pokynu.

110321-VOCM3

Zájemci o očkování se mohou zaregistrovat a rezervovat si termín očkování prostřednictvím centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz. K očkování však přijdou až poté, co obdrží zvací SMS z rezervačního systému a zarezervují si konkrétní datum a čas aplikace vakcíny. S registrací pomůže také centrální informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR 1221 nebo linka Moravskoslezského kraje 800 720 210 nebo linka statutárního města Ostrava (městská policie) 800 199 922.

Bližší informace k očkování jsou dostupné i na internetových stránkách FN Ostrava pod odkazem Očkovací centrum covid nebo na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/.

A jak to vypadá uvnitř očkovacího centra? Podívejte se na video:

yt