Obětem prosincového útoku začala Fakultní nemocnice Ostrava vyplácet peníze

Rodinám obětí a zraněným po útoku z 10. prosince loňského roku začala Fakultní nemocnice Ostrava vyplácet první zálohy z účtu veřejné sbírky, kterou po tragédii zřídila. Zálohově bude zatím rozděleno 7 550 000 korun, které byly na účtu k poslednímu lednu. Všichni pozůstalí i přeživší zranění, kteří mají na peníze nárok, už dostali k podpisu smlouvy o předání výtěžku veřejné sbírky. Ve chvíli, kdy je od nich Fakultní nemocnice Ostrava dostane podepsané zpět, okamžitě peníze z účtu vyplatí.

K dnešnímu dni byl dán pokyn k výplatě částky 3 290 000 korun,“ doplnila Mgr. Lenka Mikulášková, LL.M., vedoucí Odboru právního Fakultní nemocnice Ostrava.

To, že budou peníze z účtu vypláceny postupně, vyplývá z Pravidel pro nakládání s prostředky na transparentním účtu, která byla schválena 21. ledna 2020. Podle tohoto dokumentu má být první záloha mezi pozůstalé a zraněné rozdělena z částky, která byla na účtu k poslednímu lednu. Z Pravidel dále vyplývá, že 90 procent z těchto peněz bude stejným dílem rozděleno mezi sedm rodin po obětech střelby a zbývajících deset procent pak dostanou dva vážně zranění, kteří útok  přežili.

Účet veřejné sbírky číslo 73030761/0710 bude otevřen do půlnoci 31. března 2020. Peníze, které budou na účtu navíc nad zmíněných 7 550 000 korun, budou rovněž rozděleny v poměru 90 procent pozůstalí a 10 procent zranění.

K 7. únoru poslali dárci na sbírkový účet celkem 7 668 196 korun. Přesná pravidla s nakládáním s penězi jsou k dispozici na webových stránkách Fakultní nemocnice Ostrava www.fno.cz.