23.11.2015

Nové odběrové místo krevního centra

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava otevírá detašované pracoviště v Avion Shopping Parku

Dárcovství je součástí běžného života

Od pondělí 23. listopadu je ve druhém podlaží nákupního centra ostravského Avion Shopping Parku, v blízkosti pánského koutku, otevřeno detašované odběrové pracoviště Krevního centra FNO s kapacitou 6 míst. Toto odběrové pracoviště se bude zaměřovat pouze na odběr plazmy.

„Rádi bychom veřejnosti neustále vštěpovali myšlenku, že dárcovství je součástí běžného života, že do něj prostě patří stejně jako třeba nakupování. Proto jsme zamířili do obchodního centra, které denně navštěvují tisíce lidí. Svou přítomností tady dostáváme problematiku dárcovství do povědomí všech," komentuje otevření nového odběrového místa ing. Tomáš Oborný, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, a připomíná, že touto netradiční cestou jde Krevní centrum FNO jako první v republice.

Odběrové místo v ostravském obchodním centru Avion bude v provozu od pondělí do pátku od 9.30 do 18.30 hodin, nastaveny budou čtyři odběrové cykly dopoledne a čtyři odpoledne s polední pauzou. „Toto odběrové místo, jež bude fungovat formou objednávek v našem krevním centru na půdě fakultní nemocnice, je vymezeno pro dárce, kteří už prošli odběrem krve nebo dárcovským odběrem plazmy, takže mají status kvalifikovaného dárce. Je to proto, že nechceme slevit z vysoké úrovně odběru a zajištění naprosté bezpečnosti dárců ani z kvality vyráběných transfuzních přípravků tak, jak to naše nemocnice deklaruje," říká doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., primářka Krevního centra FNO, a dodává, že samotný odběr plazmy trvá zhruba 50 minut. Během té doby je dárci odebráno zhruba 650 až 800 ml plazmy, které se u zdravých lidí a podmínkou dárcovství krve a krevních složek je zdravý dárce, velmi rychle doplní. Odběr je přitom limitován 25 l plazmy ročně.

„Spotřeba plazmy neustále roste. Používáme ji v běžné klinické praxi, z hlediska spotřeby transfuzních přípravků jsou náročné například kardiochirurgické výkony nebo výkony v oblasti břicha a také některé složité porody. Kromě toho má fakultní nemocnice mnohá specifická pracoviště s velkými nároky na plazmu: traumatologické, onkologické, hematoonkologické a popáleninové centrum. Navíc jsme jako krizové centrum Ministerstva zdravotnictví ČR povinni udržovat stálou zásobu transfuzních přípravků minimálně pro potřebu moravskoslezského regionu," vysvětluje doc. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA ředitel FNO, a připomíná, že ostravská fakultní nemocnice řešila krizové situace při hromadných neštěstích už třikrát: v roce 2008 šlo o vlakové neštěstí ve Studénce a srážku tramvají na trase Ostrava-Poruba – Vřesina a v letošním roce o tragický střet pendolina s nákladním vozem, opět v Studénce.

„Mnoho lidí si pod pojmem fakultní nemocnice představuje statickou, rigidní organizaci," uzavírá docent Feltl. „Tento názor veřejnosti se snažíme už delší dobu změnit: naše krevní centrum komunikuje se svými příznivci na facebooku, majitelé chytrých telefonů pracujících na systému iOS nebo Android mohou používat aplikaci FNO, včetně navigace v areálu nemocnice, poznámkovým blokem i seznamem kontaktů na jednotlivá pracoviště. A když jsme začali uvažovat o vybudování nového odběrového místa mimo areál nemocnice, opět jsme zvolili moderní a svým způsobem rebelské řešení. Chceme jít našim dárcům takzvaně naproti a být jim blíže. A v Avionu jsme jim blíž o pořádný krok a navíc jim umožňujeme spojit čas, který stráví v krevním centru, s vyřízením osobních záležitostí a nákupy. Když jsme s některými z nich náš záměr konzultovali, jejich reakce byla velice pozitivní."


×
PředchozíDalší
Načítání