15.07.2021

Neurochirurgové FN Ostrava začali jako první v kraji operovat páteř endoskopicky

Lékaři Neurochirurgické kliniky FN Ostrava začali jako první v Moravskoslezském kraji operovat vyhřezlé meziobratlové ploténky miniinvazivně, s pomocí nového speciálního endoskopu. Budou ho využívat u pacientů, kteří mají čistý výhřez meziobratlové ploténky. Přednosta kliniky doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D., ale předpokládá, že spolu se svými kolegy spektrum diagnóz, které budou operovat touto metodou, brzy rozšíří.

Neurochirurgická klinika FN Ostrava se endoskopické a miniinvazivní operativě věnuje dlouhodobě už několik desetiletí. „Endoskop používáme při operacích nádorů mozku, u některých vrozených vad, u operací hydrocefalu,“ uvedl docent Lipina a vyzdvihl největší přednosti endoskopického přístupu při operacích páteře: „My minimálně traumatizujeme tkáně, které tu páteř drží. A to zejména svaly, které neodpreparováváme, ale provedeme jen zhruba centimetrové naříznutí, abychom se dostali do meziobratlového prostoru a odstranili ten výhřez.“ Speciální endoskopickou metodu začali neurochirurgové používat u operací pacientů, kteří mají čistý výhřez meziobratlové ploténky. „To znamená, že je to vazivový výhřez, tedy tlak ploténky na odstupující nervový kořen. V segmentu, ve kterém operujeme, by ale neměl být páteřní kanál výrazně zúžený,“ dodal neurochirurg MUDr. Michael Mrůzek, Ph.D., který endoskopické operace páteře rovněž provádí. Oba lékaři předpokládají, že do konce letošního roku touto metodou odoperují okolo 50 pacientů. Postupně ji ale chtějí začít využívat i u dalších diagnóz a operovat až 150 nemocných.

150721-vstup-po-zasiti

Výkon je prováděný v plné anestezii a trvá necelou hodinu. Pacient, který často před operací není schopen chůze, trpí nesnesitelnými bolestmi a postupně ztrácí citlivost i hybnost dolní končetiny, začíná rehabilitovat hned druhý den po operačním výkonu. A již po přibližně třídenní hospitalizaci odchází domů. „Necítím žádnou bolest, ani záda mě nebolí. Měsíc před operací jsme prakticky jenom ležela, takže první kroky byly trochu nejisté, ale spíš z obavy, abych si tam náhodou něčím nepohnula,“ popsala s úsměvem své pocity pár hodin po operaci pacientka Lenka Novotná.

150721-lipina

Lékaři Neurochirurgické kliniky FN Ostrava ročně provedou zhruba 1 000 operací páteře. Čisté výhřezy meziobratlových plotének tvoří z tohoto počtu desetinu.