17.09.2020

Nejpřesnější ozařovač na světě CyberKnife slouží ve FN Ostrava už 10 let

Už 10 let mohou lékaři ostravské fakultní nemocnice léčit onkologicky nemocné pacienty i pomocí kybernetického nože CyberKnife. Stále nejpřesnější ozařovací přístroj na světě za tu dobu pomohl více než sedmi tisícům pacientů s nejrůznějším nádorovým onemocněním. A dostal i několik přezdívek - ničitel nádorů, velký bílý slon nebo kyber anděl.

CyberKnife je součástí Kliniky onkologické, kterou vede respektovaný onkolog doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, PhD., MBA. S přístrojem je  spojený od samotného začátku. Na dobu před 10 lety si samozřejmě vzpomínám velmi dobře. Vyvrcholilo několikaleté úsilí mého předchůdce prof. MUDr. Davida Feltla, PhD., MBA. Aby přesvědčil potřebné úředníky, museli jsme vypracovat tisíce stran argumentů, proč by Ostrava a nově zrekonstruovaná Onkologická klinika měla CyberKnife získat. Myslím si, že nám hodně pomohla a svým způsobem pomáhá doteď podpora vynálezce CyberKnife doktora Johna Adlera, který působí na klinice v americkém Stanfordu,“ zavzpomínal docent Cvek.

1-45

Ostravská fakultní nemocnice byla prvním zdravotnickým zařízením ve střední a východní Evropě, které se CyberKnife začalo pracovat. A velmi brzy se zařadilo mezi prestižní světová pracoviště nejen pokud jde o rekordní počty odléčených pacientů za rok. Jako první začali ostravští onkologové léčit CyberKnifem i srdeční arytmie, úspěchy mají i v oblasti léčby očních nádorů.

neuro

Fakultní nemocnice Ostrava patří mezi dvě největší centra v republice, které se léčbou nitroočních melanomů zabývají. A úspěšnost je při správně vedené léčbě až 80 procentní. V mnoha případech se nám podaří zachránit nejen oko samotné, ale pacientům zůstane i zrak,“ uvedl přednosta Oční kliniky MUDr. Jiří Němčanský, PhD., který s týmem docenta Cveka úzce spolupracuje.

IMG_6094_upravena

Právě mezioborovou spolupráci považuje docent Cvek za základ úspěšné léčby. Největší počet pacientů přichází s nádorovým onemocněním plic. Poprvé se s touto formou léčby setkal v roce 2012 i Miroslav Mikulášek z Prahy: „Líbí se mi, že je léčba kybernožem tak elegantní, bez jakéhokoliv krveprolití, bez bolestí a nutnosti být hospitalizován na lůžku. CyberKnife je naprosto úžasný stroj.“

Ostravské pracoviště respektují lékaři z celého světa. Například týmová vědecká práce, zaměřená na chování páteře v průběhu ozařování, byla na kongresu v Rio de Janieru oceněna hlavní cenou.

IMG_6076

V těchto dnech probíhají intenzivní jednání, která mají vést k zakoupení nového přístroje. Opotřebování je vzhledem k obrovskému počtu pacientů po 10 letech dvousměnného provozu značné.

Věřím, že se nám podaří získat prostředky na pořízení nového přístroje, protože uplynulých deset dokázalo, že tato forma léčby je nejen mnohem šetrnější pro pacienta, ale v mnoha případech i ekonomicky výhodnější pro stát. Nemocní se mohou vrátit do práce za výrazně kratší dobu, než u klasické onkologické terapie,“ shrnul budoucnost léčby nejpřesnějším ozařovačem na světě ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

IMG_5024_zmens