Na Oddělení neonatologie FN Ostrava přiletěl ECMO tým

U několikadenního novorozence se náhle objevily život ohrožující komplikace. Tým neonatologů ostravské fakultní nemocnice proto oslovil kolegy z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří mají k dispozici jako jediní v zemi přístroj ECMO pro děti. Ten umožňuje napojení na mimotělní oběh. Na palubě armádního vrtulníku, který přistál v areálu FN Ostrava, byl spolu s přístrojem i tým, který je na takovéto mimořádné situace připravený. Dítě po připojení odvezli k dalšímu léčení do Prahy. Podobných zásahů je v celé republice ročně kolem patnácti.

Na palubě armádního vrtulníku byl kardiovaskulární chirurg se svým sesterským týmem, dětský intenzivista, specializovaná sestra a medicínský technik. Dítě ohrožovala hypoxemie.„V malém procentu případů může u novorozence po porodu dojít k situaci, kdy po narození nedojde k poklesu tlaku v plicních cévách, dokonce se může tento tlak zvýšit a dojde k závažnému stavu nazývanému hypoxemie – neboli snížená koncentrace kyslíku v krvi. Ta může být v těžkých případech i extrémní. Tento stav se podobá stavu, který je u novorozence běžný před porodem – neboli in utero,“ popisuje vzácný problém primářka Oddělení neonatologie FN Ostrava MUDr. Hana Wiedermannová. „Léčba tohoto stavu je velmi náročná a pokud selžou všechny dostupné léčebné metody, kontaktujeme ECMO tým z Kliniky pediatrie a dědičných metabolických poruch Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.“

nikolas

Přístroj ECMO, podle kterého se jmenuje i specializovaný tým, slouží pro extrakorporální membránovou oxygenaci, tedy mimotělní membránové okysličení. Jak říká vedoucí lékař Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Václav Vobruba, Ph.D., je nutné dítě napojit na mimotělní oběh v nemocnici, kde se aktuálně nachází. Nutná je i asistence dětského kardiochirurga.

Většinou je dítě v kritickém oběhovém a respiračním selhání, kdy všechny konvenční metody selhaly a nejsou schopny zajistit okysličení. Z těchto důvodů se dává na mimotělní podporu,“ vysvětlil doktor Vobruba. Novorozenec je pak po napojení na ECMO schopný zvládnout cestu do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze speciálně vybavenou sanitkou. Tým létá za vzdálenějším dětským pacientem hlavně proto, že rozhoduje doslova každá minuta.

ecmo-image007

V současné době spolupracujeme s Armádou ČR, která je náš velký pomocník a nikdy nás nenechá ve štychu,“ popisuje spolupráci při cestách za nemocnými dětmi primář 2. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice doc. MUDr. Tomáš Grus, Ph.D. „Armáda je ve velmi krátkém čase schopna zorganizovat letecký transport týmu do vzdálenějších míst, což výrazně urychlí dostupnost této péče nemocnému dítěti. Bohužel zatím dítě jezdí sanitkou ve speciálním inkubátoru po dálnici, ale vyjednáváme, abychom i děti mohli vozit letecky, protože je to jednoznačně šetrnější a rychlejší.“

Ročně zasahuje ECMO tým zhruba patnáctkrát. Podobně vážných případů je ale v České republice podle primáře  Gruse  až dvakrát více. „Zbytek nám bohužel uniká. I přestože to děláme už takovou dobu, i přes veškerou osvětu, tak nás pracoviště nekontaktují nebo v horším případě o nás nevědí. Snaží se to léčit konvenčně, nicméně ne vždy to pak dobře dopadne.“

ecmo-image009

Neonatologové FN Ostrava volali ECMO tým naposledy před dvěma lety.  „Ale asi před čtyřmi lety jsme tento tým volali během jediného roku pětkrát. Vůbec se to nedá predikovat, jak a kdy takoví pacienti budou. Nic tomu nenasvědčuje, dítě se narodí jako kterékoliv jiné a do několika hodin může být indikováno k této mimotělní oxygenaci,“ uzavírá primářka Wiedermannová.