Monitory dechu

V pondělí 15. března 2010 předali zástupci Nadace Křižovatka a společnosti RWE Neonatologickému oddělení Fakultní nemocnice Ostrava 24 monitorů Babysense II a 3 elektronické váhy Radwag v celkové hodnotě 100 tisíc korun.

„Naše nadace vznikla před 15 lety a během té doby už dodala bezkontaktní monitory Babysense, které monitorují stav dechu novorozenců a jsou tak prevencí syndromu náhlého úmrtí novorozenců, snad do všech nemocnic v České republice. V tomto oddělení je předáváme podruhé,“ říká Ing. Vlastimil Novotný, člen správní rady Nadace Křižovatka. A zdůrazňuje podporu ze strany společnosti RWE, která během deseti let spolupráce s Nadací Křižovatka podpořila projekt Babysense částkou 3 mil. Kč.

„Samozřejmě nepodporujeme jen tuto nadaci,“ dodává Ing. Luboš Falhaur, regionální mluvčí RWE. „Například Fakultní nemocnici Ostrava se snažíme podporovat pravidelně, takže nás těší, že letos jsme se s Nadací Křižovatka v rámci pomoci protknuli právě při záchraně života těch nejmenších. Doufám, že monitory i váhy budou dobře sloužit!“

Dary převzala MUDr. Renáta Kolářová, primářka Oddělení neonatologie FNO: „V našem oddělení jsou monitorováni všichni novorozenci, nedonošení i donošení. Nejpotřebnější jsou však u nedonošených miminek, u nichž je možnost stavu bezdeší vyšší. K tomu, abychom v takovém případě mohli reagovat včas, slouží právě monitory dechu. Neumějí sice takovým stavům zabránit, ale velice rychle ohlásí vzniklou situaci a umožní nám zabránit nedokysličení mozku miminka a jeho následného poškození. Skvělým darem jsou i tyto velice senzitivní váhy s vysokou rozlišovací schopností, které budeme mimo jiné používat při kontrole kojení a ověřování, zda laktace je už dostatečná a miminko přijímá dostatek mléka. Děkujeme všem, kdo se na těchto darech podíleli, určitě je dobře využijeme.“