25.07.2019

Letní úrazy znamenají i větší potřebu krve, potvrzuje Krevní centrum FNO

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava vyzývá všechny pravidelné dárce i ty, kteří se darovat ještě neodhodlali, aby se objednali k odběru tekutiny, kterou i v době moderní medicíny nelze nahradit.

V našich zásobách momentálně nejvíce klesají zásoby u krevní skupiny A+. Vysvětlení je jednoduché. Právě tuto skupinu mělo nejvíce pacientů, kteří krev z našeho centra potřebovali. Ale zásoby potřebujeme samozřejmě doplnit u všech ostatních skupin.

{gallery}novinkytz/kc-tisk{/gallery}

„Jen pro představu. Od začátku prázdnin jsme vydali pacientům z Fakultní nemocnice Ostrava ale i z nemocnic z celého moravskoslezského regionu  téměř 2 100 transfuzních přípravků . A to je v podstatě stejný počet dárců“, přiblížila situaci primářka Krevního centra FNO doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Situace je letos jiná i kvůli výskytu západonilské horečky v Evropě. Dárce k odběru krevních destiček totiž můžeme přijmout nejdříve měsíc po návratu z dovolené v případě cesty do Evropy a až půl roku po návratu z mimoevropských zemí. Pokud jste tedy pravidelnými dárci, přijďte prosím před odjezdem do zahraničí.

Pokud jste krev ještě nedarovali, můžete přijít i bez objednání. Musí vám být minimálně 18 let a maximálně 60 let, vážit byste měli nad 50 kg a samozřejmě být v dobrém zdravotním stavu. Jeden odběr znamená 470 ml krve. Další informace Vám rádi odpovíme na bezplatném telefonním čísle 800 260 004.

Odběrové dny v Krevním centru FNO:

po:       7,00 - 14,30 hod.

út:        7,00 - 14,30 hod.

st:        7,00 - 14,30 hod.

čt:        7,00 - 18,00 hod.

pá:       6,30 - 14,30 hod. – pouze pro objednané a registrované dárce